Telefon Ekranındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Telefon Ekranındaki Lekeler Nasıl Çıkar?
Telefon Ekranındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile elimizden gün boyuna düşmeyen telefonlarımızda oluşan lekeler hakkında bilgi aktaracağız. 7 den 70 e herkesin yaşam tarzı haline gelmiş olan teknoloji kullanımı gittikçe de tehlikeli bir şekilde artmaktadır. Öyle ki telefonlar elimizden düşmediği için ve sürekli olarak kullandığımız için telefon uzun sıra sıcaklığa ve basınca maruz kalmaktadır. Öyle ki telefon sürekli olarak nemlenmektedir.

Telefon nemlendiği zaman hem donmaya başlar hem de üzerinde küçük kabarcıklar halinde lekeler çıkmaya başlar. Başlarda bu lekeleri gördüğümüzde korkarız hatta telefonumuzun bozulduğunu bile düşünürüz. Ancak korkmanıza gerek yoktur çünkü bu gibi nemden oluşan lekeler küçük müdahaleler ile hemen yok olmaktadır.

Lekelerin çıkmasına neden olan başlıca sebepler vardır. Bunlar;

Telefonun üzerine bir ağırlık düşmesi veya telefona basmak gibi durumlar yaşanması,

Telefonun uzun süre neme maruz kalması,

Bu nedenden oluşan lekeler temiz bir bez müdahalesi ile hemen ortadan kalkabilmektedir. Ayrıca telefonun üzerideki lekeler özellikle de beyaz rengindeki telefonlarda inanılmaz rahatsız edici görüntüye neden olmaktadır. Telefonun içerisine su kaçmış gibi bir görüntü vermektedir.

Günümüzde her konuda olduğu gibi telefon konusunda da fazlaca hassasiyet gösteren kadınlar bu gibi konulara daha çok önem vermektedir. Telefonun üst kısmındaki lekeler ve arka kılıf kısmındaki lekelere müdahale oldukça basittir. Sizlere telefonun üzerindeki lekelerin nasıl çıkarılacağına dair birkaç püf nokta söyleyeceğiz. Ancak telefonun üzerindeki lekeler ile telefon camının üzerindeki lekeler farklıdır.

Camın üzerindeki lekeler ıslak mendille dahi kolay bir şekilde çıkarılabilir. Kullanacağınız beze dikkat etmelisiniz, gözlüklerinizi sildiğiniz yumuşak bezler ile aynı olmalıdır sert bez kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde telefonunuzun camını çizebilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun camında kalıcı hasar bırakabilirsiniz. Ancak telefonun üzerindeki lekeler birkaç yöntemle çıkarılabilir.

Telefonun ekranındaki lekelerin temizliği için ilk önce telefonunuzu kapalı duruma getiriniz. Telefon açık kaldığında ısınır ve spreyden dolayı ekran direk su gelemsi durumunda cihazınız hasar görebilir.

Telefonunuzun lekeleri için hemen hemen her yerde satılan metal temizleyicileri satın alabilirsiniz. Herhangi bir sakıncaları bulunmamaktadır. Lekenin bulunduğu yere sprey şeklinde telefonun üzerine doğru spreyi sıkın daha sonra birkaç dakika kadar bekledikten sonra bez yardımıyla silebilirsiniz. Telefonunuzu silmek için mikrofiber bezlerinden tercih etmelisiniz. Diğer bezler mikrofiber bezler kadar yumuşak değillerdir.

Ekranı kuru peçete ile silmemeye özen gösterin. Kuru veya kağıt peçeteler ağaçtan yapılmaktadır ve peçetenin içeriğindeki maddeler sert olduğundan ekranı çizebilmektedir. Telefonun arka kısmındaki lekelerin olduğu bölgeye iyice ve fazlaca sıkın çünkü lekelerin yoğun olduğu yerlerden çıkması oldukça zordur. Lekelerin olduğu bölüme spreyi iyice yedirmeye çalışın fazlaca sıkın ancak ıslanmamasına dikkat edin ve spreyi uzaktan tutarak sıkın. Sildikten sonra nemli kalmamasına dikkat edin. Ayrıca telefonu silerken hafif bir şekilde ovalayın baskı uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

Eğer telefonun arka kısmını özellikle temizleyecekseniz arka kapağı telefondan söküp temizlemeniz yeterli olacaktır. Spreyi sıktıktan sonra fazla beklemenize gerek yoktur spreyi emmesi için birkaç dakika yeterli olacaktır. Spreyi telefona sıkmak yerine beze sıkıp daha sonra telefona da uygulayabilirsiniz. Direkt sıkmaktan kaçınınız.

Ancak şunu da unutmamalıyız ki bazı telefonlardaki özellikle mürekkep lekeleri ne yazık ki kalıp gibi yapıştığından çıkmayabilir. Metal spreyleri her lekeyi çıkaracağına dair bir garanti bulunmamaktadır. Telefonunuzun camını koruyabileceğiniz en iyi yöntem ekran koruyucu cam kullanmaktır. Hem lekelere karşı telefonunuzu korumakta hem de olası telefon düşmeleri veya çarpmalarına karşı mükemmel bir şekilde telefon ekranınızı korumaktadır. Bu yüzden ekran koruyucu kullanmanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.