Biyoteknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Biyoteknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Biyoteknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Biyoteknoloji: DNA sistemi kullanılarak bitki, hayvan ve mikroorganizmaları geliştirmek, değiştirmek, kendiliğinden oluşmayan veya ihtiyacımızı giderecek kadar var olmayan elde etmek ve var etmek için kullanılan genel tüm teknolojilere biyoteknoloji denilmektedir.

Teknoloji dilinde bir varlığın veya az olan bir varlığın hayvan veya bitki gibi varlıkların bir parçası kullanılarak yeni bir organizma hayvan bitki veya canlıyı var etmek amacıyla kullanılan tüm teknolojilerdir. Günümüzde fazlaca kullanılmaktadır. Çünkü bazı varlıklar ihtiyacı gideremeyecek kadar az sayıdadır bu yöntemler kullanılarak hem ihtiyacı giderme noktasında hem de yeni varlıklar meydana getirme noktasında oldukça önem arz etmektedir.

Biyoteknolojide kullanılan uygulamalar:

mikrobiyoloji, biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi, protein mühendisliği gibi daha birçok alanlarla çalışmaktadır. Buna benzer alanlarda da genellikle çoğaltma yaratma yönüyle ilgilenmektedir. Biyoteknoloji tek başına aslında hiçbir alanda gelişme sağlamaz diğer bilim alanlarıyla da ilişki içerisindedir.

Biyoteknoloji ne için kullanılır?

 • Biyoteknoloji az olan protein çoğaltılarak üretilmesinde yoğunlukla kullanılır,
 • Vücudumuzun ihtiyacı olan bazı hormon, antikor, vitamin ve antibiyotik üretilmesinde kullanılır,
 • Hasar görmüş beyin hücrelerinin tedavisinde kullanılır,
 • Yeni sebze ve bitki üretiminde kullanılır,
 • Günümüzde çoğu insanın karşı karşıya kaldığı büyüme geriliği ve bulaşıcı hastalıkların durdurulmasında ve onarılmasında kullanılır,
 • Organik atıkları metabolize edecek bakterilerin çoğaltılması,

Biyoteknolojinin faydaları nelerdir?

 • Hasta doktora başvurduktan sonra erken teşhis olması durumunda tedavi yöntemleri geliştirilir.
 • Biyoteknoloji ile yapılan aşılar ve ilaçların çoğaltılması hatta geliştirilmesi,
 • Tedavi amaçlı birçok hücrenin klonlanıp muhafaza edilerek bekletilmesi,
 • Özellikle kanser hastalarında gen tedavilerinde yüksek oranda kullanılır,
 • Bitki türleri üretilir ve çoğaltılır,
 • Sağlık açısından zararlı ve riskli gıdaların tespiti,
 • Irkı devam eden ancak azalan hayvanların genlerinin devamı için kullanılır,
 • Belli başlı aşılar da fazlasıyla kullanılır ve gerekli olan aşılar geliştirilerek üretimi sağlanır,
 • Birçok bitkinin tohumlama işlemleriyle fazlalığını ve kısa sürede gelişmesi için yapay tohumlar yapılır,
 • Bitkilerin içerisinde bulunan yararlı maddeler bulunularak geliştirilir ve verimlilik arttırılması için kullanılır,
 • Bitkiler yetiştirilirken çevresel faktörlerden korunmak amacıyla bitkiyi daha elverişli ve dış etkenlere karşı güçlü hale getirmek için geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Biyoteknolojinin zararları nelerdir?

Biyoteknoloji dediğimiz uygulama hayvan bitki ve meyve mikroorganızmaların değiştirilmesinde, üretilmesinde veya var olmasına yardımcı olmak amacıyla geliştirilerek kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım dışında biyoteknoloji çok amaçlı kullanıldığından dolayı taraflı olarak kullanıma açık olması ne kötü özelliklerindendir. Biyoteknoloji sadece canlı üzerinde uygulanmaz.

Günümüzde silah kullanımlarında da kullanılır. Bu yüzden bitki, meyve, sebze gibi ürünlerin içerisine karıştığından GDO lu yani genetiği değiştirilmiş organizmalar sağlığa son derece zarar vermektedir. Zarar vermesinin nedeni de içerisinde toksit bulundurmasıdır. Özellikle bireyin bünyesi eğer zayıfsa dışardan alınan yabancı proteinler yüzünden zarar görebilir. Çünkü bu gibi yabancı proteinler insan vücuduna uygun değildir.

Aslında çiftçilerin bitki, hayvan ve meyve gibi ürünlerde biyokimya kullanmasının amacı kimyasal gübre veya ek yabancı madde kullanmak istememeleridir. Bu yüzden biyoteknoloji kullanılır. Ancak biyoteknoloji içerisinde de ne yazık ürün geliştirme ve verimlilik artırma açısından zararlı maddeler taşımaktadır. Sadece kullanılan bölgeyi etkilemekle kalmayıp, diyelim ki herhangi bir toprak üzerindeki üründe biyoteknoloji kullanıldı.

Olası bir yağmur veya böcekler sayesinde polen veya bitki olarak bulunduğu yerden başka bir yere taşınması bile tehlike arz etmektedir. Çünkü taşındığı yerde de eğer bitki hayvan veya bu türde etkilenecek canlı varsa direk olarak ek protein veya maddeyi almış olacaktır. Bu yüzden kullanılacağı bölgede dikkat edilmelidir. Kesinlikle sadece bulunması söz konusu olmayan maddeler için kullanılmalıdır. Aksi takdirde insan yapısında da erkin rol oynandığı için kanserojen durumlar yaşanabilir.

12 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.