Yer Elması Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yer Elması Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yer Elması Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yer elması nedir?

Yer elması günümüzde sebze bitkisi olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Ancak çoğu insan yer elmasını fazla kullanmadığından ne işe yaradığını, yer elmasının faydalarında dahi haberdar değillerdir.

Yer elmasının yetiştirildiği ve neredeyse anavatanı diyebileceğimiz yer kuzey Amerika dır. Kuzey Amerika dan sonra Türkiye ve Avrupa da fazla oranda yetiştirilmeye başlanmıştır. Yer elması oldukça şifalı bir bitkidir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi çoğu insan yer elmasını kullanmadığından yer elmasının meyve olduğunu dahi düşünenler var. Aslında adına bakılacak olursa yanlış ta düşünülmüş olmaz. Yer elması diğer sebzeler gibi oldukça sağlıklıdır ve birçok yemekte de kullanılmaktadır.

Tadına ilk baktığınızda damağınıza uygun gelmeyebilir. Ancak düzenli olarak kullanmaya başladığınız takdirde oldukça faydasını gördükten sonra oldukça seveceğiniz bir sebzedir.

Tat olarak turpa benzerliği ile dikkat çekmektedir. Yer elması çoğunlukla zeytinyağlı yemeklerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra salatalarda veya normal dilimleyerek de tüketebilirsiniz.

Yer elmasının yetiştirilme biçimi tamamen havuca benzemektedir. Havuç gibi yer altında toprağın altında yetiştirilir. Bitki kısmı neredeyse bir buçuk metreyi bulmaktadır çiçek kısmı ise ayçiçeğini anımsatmaktadır.

Yer elması ilk olarak dikildikten sonra 40. 50 hafta sonunda toplanmaya başlanır. Tıpkı patates ve havuç gibi toplanmaktadır. Görüntü olarak Parlak ve sarıçiçekler açar.

Yer elması aslında bizlere yetiştirilme şekli olarak patatese ama görüntü olarak da turpu anımsatmaktadır. Yer elması her ne kadar turpa benzese de tat olarak tamamen enginara benzemektedir. Yer elması içerisinde inülin maddesi bulundurur.

İçerisinde inülin var ancak diğer bitkiler gibi şeker ve nişasta barındırmamaktadır. Buda şeker hastalarının oldukça tercih etmesine neden olmaktadır.

Şeker hastaları için oldukça faydalı olan yer elması çoğu doktorlarında şeker hastalarına öneri olarak kullanmaları gereken bitkiler arasındadır. Tüm şeker hastaları istediği şekilde fazla kullanım yapmamak şartı ile kullanabilirler.

A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir.

Yer elmasının saymakla bitmeyecek kadar faydaları bulunmaktadır. Sizlere bu faydalar hakkında bilgi aktarımında bulunacağız.

Yer elmasının faydaları;

Yer elmasının cilde oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda da bu bilgi kanıtlanmıştır. Cilde oldukça parlaklık vermesinin yanı sıra daha güzel görünmesini sağlamaktadır.

Yer elmasını alıp haşlayarak yiyecekseniz eğer haşladığınız suyu yer elmaslarından süzüp saçlarınızı bu su ile yıkayabilirsiniz. Saçınıza oldukça parlaklık verecektir.

Vücudunuzun direncini arttırmaktadır bunun en büyük nedeni ise besleyici olmasıdır.

Bağırsakları oldukça çalıştırdığından Müsil olarak kullanılmaktadır. Kabızlık sorununa oldukça iyi gelmektedir.

Cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Besleyici ve içerisinde bulundurduğu besin özellikleri bakımından kansızlığa çok iyi gelmektedir.

Öksürüğe iyi gelmektedir. Eğer fazla oranda öksürüyorsanız göğsünüz oldukça tahriş olur bu sorunu gidermek ve göğsünüzü yumuşatmak için kullanabilirsiniz.

Çok düşük kaloriye sahip olduğundan spor veya diyet yapanlar ara öğün olarak kullanabilirler.

Böbrek sorunu olanlar kullanılabilir. Çünkü böbrek ve bunun yanında safrayı çalıştırdığından oldukça faydası görülmektedir.

Ayrıca oldukça faydasını görebileceğiniz bir diğer yer elması kullanımı da yer elmasının haşlanarak lapa haline getirilmesi ve ardından vücudunuzda herhangi bir şişlik varsa bu şişliğin üzerine konulması sonucu şişliğin yok olmasında etkisini göreceksiniz.

Vücudunuzdaki ağrılara ve başlıca kireçlenme, romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.

Homoroit problemlerine iyi gelmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi içerisinde nişasta ve şeker barındırmadığından şeker hastalarına çok iyi gelmektedir. Şeker hastaları gönül rahatlığı ile kullanabilir.

Ayrıca anne sütüne iyi geldiğinden sütü az olan anneler kullanabilir. Sütü arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.