Şebboy Çiçeğinin Türleri, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Şebboy Çiçeğinin Türleri, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?
Şebboy Çiçeğinin Türleri, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

İsmini Farsça gece kokusu kelimesinden almış olan şebboy bitkisi, çok fazla renk ve çeşide sahip olan bir bitki türüdür. İçeriğinde yer alan uçucu yağlar sayesinde son derece güzel bir kokuya sahip olan şebboy çiçeğinin yetiştirilmesi de çok basittir. Turpgiller ailesinden olan şebboy çiçeğinin bilimsel adı, Cheiranthus cheiridir. Hem tek hem de çok yıllık olabilen şebboyların boyları, yaklaşık 100 santime kadar uzayabilir.

Şebboy Turpgiller familyasına ait son derece güzel bir görüntüye ve büyüleyici bir kokuya sahip olan bir çiçek türüdür. Kokusu ile ünlü olan bu çiçek ismini Farsçadaki şebbuy yani gece kokusu kelimesinden almaktadır.

Kokusunun özellikle geceleri ya da kapalı havalarda artarak meydana geldiği bilinmektedir. Anayurdu ise Akdeniz civarı özellikle de Akdeniz havzasıdır. Şebboy çiçeği bir sıra üzerinde sıralanarak çoklu bir yapı meydana getirir.

Hem evcil hem yabani olmak üzere çok fazla çeşidi olan şebboylar 50 ila 60 santim civarına dayanan uzunluklara ulaşabilmektedir. Doğada yabani ot kümeleri arasında oluşumları da gözlenir. Bu yabani türlerinin boyu evcil olanlara oranla daha çok uzunluk göstermektedir. Şebboy bitkisi, şöhretini borçlu olduğu kokusunu yapraklarında yer alan uçucu yağlara borçludur. Güzel kokusundan dolayı hem sanayi hem de kozmetikte de kullanılmakta olan bir bitki çeşididir.

Şebboy Çiçeği Nedir?

Şebboy denildiği zaman akla ilk gelen büyüleyici kokusudur. Bilimsel ismi Cheiranthus cheiri olan şebboy bitkisi çok farklı renklere sahiptir. Kokusu ile meşhur olan bu çiçek, 50 ila 60 santim arasında sap uzunluğuna sahiptir ve çok zorlayıcı bir bakım ya da yetiştirme süresi yoktur. Bundan dolayı evlerinizde de kolaylıkla büyütebilirsiniz. 100 santim uzunluğa ulaşan şebboy çeşitleri de bulunur. Tek yıllık ile çok yıllık bitkiler olarak gelişimlerini devam ettirirler.

Şebboy Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Şebboy diğer bahçe bitkilerine göre kısa zamanda çiçeklenen, güçlü bir gövdeye sahip olan otsu bir çiçektir. Dik gövdesi, şerit görünümünde griye benzeyen yeşil bir renk taşır. Dallarının uç kısmında ise kümeler meydana getiren taç yapraklı çiçek kısmı görülmektedir. Farklı renklerde yalın kat ya da katmerli seçenekleri de bulunmaktadır. Şebboy çiçeğinin beyaz, turuncu, pembe ile mor renk seçenekleri bulunur. Beyaz şebboy saflık ve temizliği, mor şebboy derin sevgiyi ve bağlı olmayı, pembe şebboy ise aşk içerisinde olmayı ifade eder.

Şebboy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Turpgiller ailesinden gelen bu bitkinin yabani türlerine özellikle Avrupa kıtasının güney bölümlerinde çayırlık ile dağlık kesimlerde çok rastlamak mümkündür. Özellikle sıcak renk tonlarından meydana gelen geniş renk skalasındaki çiçekleri ile şebboy hem bakımı hem de görüntüsü son derece keyif veren bir çiçek özelliğindedir. Şebboy özel olarak hoş kokusu ile bilinmekte olan bir bitki çeşididir. Kokusunun ana kaynağı yapraklarında yer alan uçucu yağlardan kaynaklanır. Bundan dolayı bu bitki kokusundan dolayı ile sanayi ve kozmetik alanında da kullanımı yaygındır.

Şebboy Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Şebboy çiçeği bahçede yetiştirilecek ise mutlaka drenajı iyi yapılan bir toprağa ihtiyaç vardır. Buna ek olarak şebboyların humuslu toprakları sevdiklerini de bilmekteyiz. Eğer bahçe ekimi söz konusuysa ekimin gerçekleştirileceği alan yabani ot ile sarmaşıklardan temizlenmeli ve iyice bellenerek havalandırılması sağlanmalıdır. Yoksa şebboyun büyümesi tamamen durabilir ya da yavaşlar.

Şebboy çok fazla sıcak sevmeyen bir bitki türüdür, bundan dolayı çok yüksek sıcaklıklardan uzak tutulması büyümesi için yararlı olur. Birde şebboy çiçeğinin, güneş ışığına olan isteği yüksek derecededir. Bundan dolayı da direkt olarak güneş ışığı gören bölgelere bırakılabilir. Şebboy ayrıca, dikkatlice sulanması gereken bir bitkidir. Özellikle yaz mevsiminde susuz bırakılmamalıdır fakat kış mevsiminde de fazla sulamadan kaçınılması gerekir.

Şebboylar farklı ihtiyaçlara sahip fakat bakımı çok fazla zor olmayan bitkilerdir. Gündüz sıcaklık ve bol güneş ışığı çabuk gelişme ve büyüme göstermeleri bakımından önemli bir faktördür. Fakat geceleri ise daha serin ve nemli hava şartları şebboy için en ideal olanıdır. Bundan dolayı Türkiye’de şebboy en iyi Akdeniz ikliminde büyür ve gelişim gösterir.

Şebboyun çoğaltılması ise tohumları yardımıyla gerçekleşir. Tohumlar birden çok olacak şekilde ekilecekse aralarda mesafe olarak 20 santim boşluk bırakmak gelişim esnasında bitkinin sıkıntı yaşamaması için gereklidir. Ekim zamanı olarak genellikle bahar mevsiminin ilk ayları olan Mart ile Nisan ayları ideal dönemlerdir.

Şebboy Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Şebboy çiçeği yararları saymakla bitmez. Tıp ve kozmetik alanında sık sık kullanılmakta olan bir bitki çeşididir. Kokusunun sinir yatıştırıcı özelliği olduğu düşünüldüğünden dolayı bahçelere sürekli olarak ekilir. Tüketim esnasında çiçeğinin önceden kurutulmuş olması gerekir.

Kurutulan Şebboy çiçeğinin suda kaynattıktan sonra tüketilmesinin, idrar söktürücü özelliği olduğu bilinmektedir. Yaprağını toz haline getirerek bal ile karıştırıldığı zaman elde edilen macunun ağız içi yaraları ile çatlaklara iyi geldiği bilinmektedir. Fakat yine de doktora danışmadan kullanmamanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.