Ölmez Çiçek Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Ölmez Çiçek Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?
Golden alyssum (Aurinia saxatilis syn. Alyssum saxatile) and evergreen candytuft (Iberis sempervirens)

Parlak sarı renkli saplarında kitin tipi bileşikler de taşımaları sebebiyle hiç bozulmadan yıllarca kalabilen ve bu sebeple özellikle köy odalarında duvarlara asılan Helichrysum türleri, halk arasında çok güzel bir adla “ölmez çiçek” olarak bilinmektedirler. Bu türler Türkiye’de ölmez çiçek adının yanında farklı bölgelerde arı çiçeği, leblebi çiçeği, altın otu, kudama çiçeği, herdem taze, güve otu, güneş çiçeği, mantuvar çiçeği gibi adlarla da tanınmaktadır.

Papatyagiller ailesinden olan bu bitkinin çeşitlerinin dünyada yaklaşık altı yüz çeşidi bulunmaktadır. Helichrysum adı Yunanca dönen ve altın isimlerinden gelmiştir. Helichrysum çeşitleri nadiren de olsa beyaz (H. pamphylicum-Antalya) ya da kırmızı renkte (H. sanguineum-Hatay) brakteler de taşırlar. Türkiye Helichrysum çeşitleri bakımından zengin bir ülkedir ve Helichrysum çeşitlerinin çoğu, tedavi amacı ile halk arasında kullanılır. Türkiye’de doğal olarak 34 adet (tür, alt tür, varyete) yetişir, bunlardan 17 tanesi endemik, yani yalnızca Türkiye’de yetişen çeşitlerdir.

Helichrysum çeşitlerinin çiçekleri (Helichrysi flos) drog olarak kullanılmaktadırlar. Çiçekler özellikle flavon bileşiklerince çok zengindirler. Bu türler ana bileşikler olarak adlarını da kendilerinden alan helikrizin A, B gibi flavonon türevleri ile izosalipurpozit adlı bir kalkon bileşiği bakımından çok zengindir. Drogda ayrıca bol oranda, bilinen flavon bileşikleri apigenin, luteolin, kempferol ve kesretin türevleri de serbest ya da glikozit formunda bulunurlar. Drogda başta helipiron olmak üzere a-piron türevleri ile ftalitler ve bazı lipofil flavon bileşikleri de yer almaktadır. Kırmızı renkteki H. sanguineum ayrıca antosiyan bileşikleri bakımından çok zengindir. Bitkinin kendine özgü kokulu uçucu yağı çeşitten çeşide farklılık gösterir ve özellikle nonakosan, karyofilen epoksit, neril asetat gibi bileşikler içermektedir.

Bu bitkinin türleri eski dönemlerden beri tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Dioscorides (M.S. 40-90) Materia Medica isimli eserinde Helichrysum kapitulumlarından idrar güçlüğü, karaciğer rahatsızlığı, siyatik ve fıtıkta yararlandığını belirtmiştir. Bu bitkinin türlerinin değeri ülkemizde halk tarafından da çok iyi bilinmektedir ve çiçeklerden hazırlanan infüzyonlar diüretik etkileri sebebi ile kum düşürmek amacı ile çok kullanılmaktadır.

Yapılan farmakolojik araştırmalar da bu kullanışları tamamen doğruluyordur. Türkiye’de yetişen Helichrysum çeşitlerinin kimyasal içeriklerinden başka başta antioksidan aktive olmak üzere başka etkileri de araştırılmaktadır. Bilinen kullanışlarından başka, Helichrysum çeşitlerinin farklı amaç ile kullanışlarına da rastlanabilmektedir. Örnek verecek olursak, kırmızı renkli çeşidi yetiştiği bölgede kırmızı kudama çiçeği ismi ile astıma karşı, Bursa yöresinde Uludağ’dan toplanan H.graveolens çiçekleri güve otu ismi altında sandıklara konularak haşerelere karşı da kullanılır.

Drog, tıbbi çay şeklinde kullanıma çok uygundur. Hemen hemen hiç olmayan yan etkileri sebebi ile özellikle adjuvant olarak safra çaylarında çokça tercih edilmektedir. Helichrysi flos kalogog, koleretik, spazmolitik ile diüretik etkilerinden başka, ayrıca uzun zaman bozulmadan parlak sarı rengini koruma etmesi nedeni ile yurt dışı eczanelerde hazırlanan tıbbi çay kombinasyonlarında sıklıkla tercih edilir.

Helichrysum çeşitlerinde elde edilen uçucu yağlar aromaterapide ve parfümeride de kullanılır. Ortalama 1 ton kuru çiçekten 0.85 kilogram uçucu yağ elde edilir. Elde edilen uçucu yağların anti bakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar etkileri bulunmaktadır ve aroma terapistler tarafından ciltteki yara ile izlerin kaybolması tedavisinde kullanılmaktadır. Uçucu yağlarının yara tedavisinde kullanılabileceğini belirten araştırmalar da yer almaktadır.

Bu türden elde edilen ekstreler serbest radikaller ile savaştığından dolayı gençleştirici kremlerin, kırışıklıklara karşı etkili yüz ve vücut ürünlerinin, birde eritem ile güneş yanıklarının tedavisi için hazırlanan karışımların birleşimine girer. Helichrysum italicum uçucu yağı ile yapılmış olan biyolojik aktivite çalışmalarında antioksidan etkisine sahip olduğu saptanmıştır.

Ölmez Otu faydaları

Yaşlanma karşıtı molekülleri ile mucizeler yaratan bu bitkinin Latince ismi Helichrysum angustifolium olarak karşımıza çıkar. Immortelle olarak batılı kaynaklarda da adı geçmektedir. Ebedi gençlik bitkisi olarak da bilinmektedir.  Immortelle’nin mucizevî esansiyel yağı kuru ciltlerde derinlemesine nemlendirme özelliği görmektedir. Bu doğal nemlendirme özelliği ile cilde canlılık getirip, ışıltı katar. Yine akne izleri, ciltte yer alan kılcal kırışıklıklar, ameliyat sonrasında ki izleri yok edici molekül yapısına da sahiptir. Ölmez Otu esansiyel yağı sıkılık sağlayan kollajen liflerin üretimini 6 kat arttırıp serbest radikallere karşı cildimizi korumaktadır. Yüzeysel mikro dolaşımını aktive edip canlandırır.

Cildinizde tekrardan çiçekler açmasını istiyorsanız immortelle içeren ürünleri tercih etmenizde bir sakınca yoktur. İmmortelle hücre özleri yaşlanma karşıtı içeriği ile hemen etkisini gösterir, cildinize canlı bir görünüm kazandırmaktadır. Kamera karşısında çalışmak zorunda olan ünlü isimlerin bile güzellik ve gençlik sırları arasında Ölmez Otu’nun yer aldığı kendi itiraflarından anlaşılır. Cildinizi sıkılaştırmak, pürüzsüzleştirmek istiyorsanız ve bunu senelerce yaşamak istiyorsanız Ölmez Otu özlerinden vazgeçmemelisiniz. Ebedi çiçek olarak da bilinmekte olan Ölmez Ot ile ebedi güzelliğin anahtarını sizler de yakalayacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.