Oğul Otunun Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Oğul Otunun Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Oğul Otunun Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Melissa Oğulotu Ballıbabagillerden olan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. 30-120 cm yüksekliğinde, gövdesi yeşil, silindir şeklinde düz dallıdır. Bitki tamamıyla yumuşak tüy ile kaplıdır. Yaprakları kalp biçiminde, kırışık, kenarları dişli ve uzun saplıdır.

Çiçekleri beyaz veya pembe, dalların üst kısmında kümeleşmiştir. Çanağı ile tacı iki dudaklıdır; kenarları beş şeritlidir. Meyvesi yumurta şeklinde, kahverengi cevizciktir. Haziran-temmuz aylarında çiçek açar. Hammadde olarak, bitki çiçek açtığı zaman yaprakları toplanır. Yaprakları ufalandığında, kokusu limon kokusunu andırır.

Oğulotu, yabani olarak Kırgızistan’ın Alay, Fergana, Çatkal Dağı kayalarında, ceviz meyve, yapraklı ormanlarında ve fundalıklar arasında yetişir. Oğulotu, eter yağı bakımından zengin bir bitki olduğu için, bahçelerde ve özel çiftliklerde yetiştirilir.

Kimyasal Terkibi: Oğulotunun yaprağında, % 33 oranında limon kokulu eter yağı vardır. Eter yağının bileşiminde sitral, sitronelal, heraniol ve benzeri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oğulotunda, boyar maddeler (% 5), reçineler, ursol, oleanol asitleri, askorbin asidi (% 15) mevcuttur.

Etkisi: Oğulotu, yatıştırıcı, idrar söktürücü, ağrı kesici ve kasılmayı gevşetici etkilere sahiptir.

Modern tıpta oğulotunun sadece eter yağı araştırılmıştır. Bu bitkinin zehirsiz ve yatıştırıcı olduğu ispatlanmıştır. Oğulotu, halk tababetinde yaygın kullanılır. Drogundan infusyon hazırlayıp, yağ elde ederler. Oğulotu, iştah açıcıdır; sindirim organlarının işlevlerini düzenler; gaz söktürücü, terletici, karın yumuşatıcı, mide bulantısını giderici ve sinir zayıflığında etkilidir. Kalp çarpıntısı hızlandığında, biraz yavaşlatır. Oğulotu, bronşiyal astımda, nevraljide, migrende, kansızlıkta ve uykusuzlukta kullanılabilir.

Kullanılışı: 1 yemek kaşığı harmanlaşmış oğulotu drogunun üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek, 1 dakika suda kaynatılır ve 10 dakika demlenir. Kalp rahatsızlığında ve romatizmada akşam 1/4 bardak verilir.

Sinir yatıştırıcı olarak, zor ameliyattan sonra, ilkbaharda oluşan hipovitaminozda aşağıdaki infusyon iyidir.

Oğulotu 20 gr.

Kediotu 25 gr.

Binbir yaprak otu 30 gr.

Binbirdelik otu 30 gr.

Bu karışımdan iki yemek kaşığı alınarak, 2 bardak kaynar suda demlenir. Günde iki kez, 1/4 bardak içilir.

Aroma kokulu banyo olarak, aşağıdaki gibi infusyon hazırlanır. Bu infusyonun yatıştırıcı etkisi kuvvetlidir.

Oğulotu, binbir yaprak, pelin, binbirdelik otu, eğir otu kökü kara nane yaprağı, çam kozalağı drogları eşit miktarda alınır. (20’şer gr.) bu drogların hepsi 10 litre suda 2-3 dakika kaynatılarak, 10-15 dakika demlenir. Soğuyunca süzülerek, banyodaki 37-38 derece ılık suya atılır. Banyo uygulama süresi 15 dakikadır.

Diş ağrısında ve iltihabında, oğulotunun yaprağı ile çiçeğinden kaynar suda demlenerek elde edilen infusyon ile gargara yapılması yararlıdır.

Tibet hekimliğinde, oğulotu,”nemli-soğuk” olarak nitelendirilir.

Oğulotu Hangi Hastalığa İyi Geliyor?

 • Kalp, Beyin, Rahim hastalıkları ve Sindirim sistemi açısında önemli etkileri vardır.
 • Spazma çözücü,
 • Hazmı kolaylaştır,
 • Ruhsal-Fiziksel açısından sakinleştiricidir,
 • Bağırsakta oluşan gazları giderir,
 • Terlemeyi önler,
 • Bağırsak parazitlerini azaltır,
 • Sinir krizlerini önler,
 • Depresyona iyi gelir,
 • Baygınlık geçiren bireyler açısında yararlıdır,
 • Kulak çınlamasını giderir,
 • Baş dönmesi gibi sorunları giderir,
 • Kansızlık oranını düzenler,
 • Yara iyileştirme özelliğine sahiptir,
 • Hafızayı güçlendirir,
 • Ağrı kesicidir,

Oğulotu, bu saydığımız bütün sağlık sorunlarına yardımcı ve derman olan en iyi ve şifalı bitkiler arasında yerini almaktadır.

Not: Her bitkide olduğu gibi aşırı tüketilmedikçe bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, ama yinede  doktor tavsiyesinde kullanılması sizler açısından daha yararlı olacaktır.

Oğulotu yağı: Oğulotu yağı yorgunluk açısından oldukça yararlıdır. Bunun haricinden Nefes darlığı, Uykusuzluk, Astım gibi diğer sağlık sorunları açısından da faydalıdır. Terletici özelliğine sahiptir ve Soğuk algınlığı açısından çok faydalıdır.

Bütün bu faydalardan yararlanmak için 3.4 oğulotu yağını bir fincan suya ilave edilerek içilir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.