Kefir Nedir? Kefirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Kefir Nedir? Kefirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kefir; köken olarak Kafkas Dağlarında yaşamış insan topluluklarına dayanan bir tarihe sahiptir. Bu günlerde dünyanın 4 bir yanında kullanılmaktadır. Birçok ülkede tüketilmeye başlayan kefirin ne olduğunu anlatmak gerekirse; fermente edilen süte kefir denmektedir. Bazı kaynaklara bakıldığı zaman kefir kelimesinin Türkçe bir kelime olan keyiften türediğini belirtmektedir.

Kefir birçok süt ile hazırlanabilmektedir; inek sütü, koyun sütü, keçi sütü en çok uygulandığı sütler arasındadır. Bu süt fermente edildiği için tadı oldukça ekşidir bu nedenle genelde süt tadı bekleyerek içenler hayal kırıklığına uğrayabilmektedir. Sütten bir adım daha iyi olmasının nedeni sindirimi kolaylaştıran ve aynı zamanda iyi minerallerin süt baz alındığında kefirin içinde daha fazla olmasıdır.

Kefir içen kişinin kısa sürede bağırsak hareketlerinin hızlandığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de etkili bir rol oynamaktadır. Kefir çerisinde bolca vitamin ve bunun yanı sıra mineral bulunmaktadır.

Kefirin faydaları neler?

Kefir’in geçtiğimiz birkaç yıl içinde daha erişilebilir ve yaygın hale gelmesinin bir nedeni, sağlık yararlarından kaynaklanmaktadır.

Kefir, bol miktarda protein, B vitaminleri, potasyum ve kalsiyum ile besleyicidir. Kalsiyum güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur, protein güçlü kaslar oluşturur ve potasyum kalp sağlığı için gereklidir.

Probiyotikler, kefirin sunduğu en güçlü sağlık yararıdır.

 • Sindirim sistemi üzerinde etkili olan bakteriler kefirin içinde zengin bir miktarda bulunmaktadır.
 • Sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. Kabızlık ve hazımsızlığı ortadan kaldırmaktadır.
 • Sütten daha fazla probiyotik içermektedir.
 • Laktoz in toleransı olan kişilerin kefir tüketmesi kolay ve zararsızdır.
 • Bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesine yardımcıdır.
 • Sindirim sisteminde istenmeyen bakteri ve mikropların yok edilmesinde etkilidir.
 • Mide içinde ülser oluşumuna neden olmakta olan helikobakterpilori adı verilen bakterinin ölmesinde son derece etkili bir silah olarak düşünülebilmektedir.
 • Kefir içinde b12,b1,k vitamini ve biotin bulunduğu için kemik, bağışıklık sistemi, genel sağlık üzerinde son derece etkilidir.
 • İçerisinde bulunan yüksek dozda kalsiyum sayesinde çocukların gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerler.
 • Kalsiyum kemiklerinizin oluşumunun sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.
 • Kemik erimesi gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcıdır.
 • Kemik kaybı yaşayan kişilerde dahi düzenli kefir kullanımının bu süreci durdurduğu gözlemlenmiştir.

Kefir bağışıklık sistemi üzerindeki en etkili içeceklerden birisidir. Bu nedenle çocuk dönemde lösemi yaşayan çocuklara sıklıkla verilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen annelerin çocuklarına mutlaka süt ve kefir vermeleri gerekmektedir. süte alerjisi olan çocukların rahat bir şekilde kefir içtiği testler ile gözlemlenmiş ve başarılı sonuçlar aldığı görülmüştür.

Aynı zamanda kefir vücudun alerjik tepkiler vermesine neden olmakta olan IgE üretimini baskılayarak durdurduğu da ortaya konulmaktadır. Kefir ve faydaları olarak yapılan bir başka araştırmada da kefir kullanan kişilerin tümör gibi hastalıklara yakalanmasının çok daha düşük bir ihtimale bağlı olduğunu bunun yanı sıra tümörün gelişimini de önlediğini görmüşlerdir.

Kefir kanser gibi hastalıkların ilerlemesinin önüne geçilmesi için tavsiye edilen içecekler arasında yer almaktadır. Bu konuya değinen bilimsel araştırmalar son senelerde oldukça artmıştır.

Kefir besin değeri olarak ele alındığında; 1 bardak içildiği zaman kişiye 150 kalori vermektedir. Bunun yanı sıra 8 gr yap ve 30 gr kolesterol sağlamaktadır. Aynı zamanda 1 bardak içtiğiniz zaman 12 gr da karbonhidrat ta alarak daha sağlıklı bir bünyeye kavuşursunuz.

Kefirin yan etkileri

Kefirin bol miktarda sağlık yararı olmasına rağmen, bazı yan etkileri de vardır. Bunlar kabızlık ve abdominal kramp içerir. Bu yan etkiler, kefir almaya ilk başladığınızda daha sık görülür.

Kefir 1 ila 5 yaş arası çocuklar için güvenli kabul edilir, ancak endişeleriniz varsa ilk önce çocuk doktoruna danışın. 1 yaşın altındaki çocukların inek sütü ürünleri bulunmamalıdır, ancak anne sütü doğal probiyotiklerde yüksektir.

AIDS veya bağışıklık sistemini zayıflatan diğer rahatsızlıklarınız varsa, kefir içmeden önce doktorunuza danışmalısınız . Otoimmün hastalıkları olan kişiler de kefir kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdırlar. Kefirdeki bakteriler, güçlü bağışıklık sistemi olan kişiler için faydalı olsa da, bağışıklık sistemleri dengede olmayanlarda enfeksiyonların artmasına ya da hastalıkların alevlenmelerine neden olabilir.

Kefir, bazı insanların diyetlerinden uzaklaştığı kazeinler ile yapılır. Diyetinizdeki kazeinleri ortadan kaldırırsanız, kefiri atlamak ve bunun yerine başka bir probiyotik denemek en iyisi olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.