İnci Çiçeği Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları

İnci Çiçeği Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları
İnci Çiçeği Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Zararları

İnci çiçeği karşılaşabileceğimiz en mükemmel kokulu sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen zambakgiller ailesindendir. Mayıs ayını renklendiren hoş kokulara boğan bir çiçek türüdür. Bir sapa bağlı yuvarlak ve bembeyaz rengindedir.

Yetiştiği bölgelerin gölgeli ve nemli olması şarttır çünkü güneşi pekte sevmeyen bir çiçek türüdür. Bembeyaz renginde çiçeğin içerisinde kırmızımsı bir meyve yerini almaktadır. Normal de inci çiçeğinin kokusu keskin bir kokudur ve meyvesi de aynı şekilde kokmaktadır. Sadece meyvesi kullanılmaz.

Günümüzde inci çiçeğinin yetiştirildiği yerlerde nisan ve mayıs ayında çiçek açmaya başlar kimi yerlerde çiçek açmaya başlar başlamaz yaprakları ve çiçeği toplanarak kurutulur. Yüksek güneş ışığıyla ve sıcaklığıyla kurutulmalıdır. Bu meyve veren çiçekler gibi sağlık alanında birçok çiçek kurutulmaktadır.

Aslında imkanınız varsa eğer bu gibi sağlık açısından kullanılacak olan çiçek ve bitkileri mutlaka gölgelik yerlerde kurutunuz. Çünkü güneş çiçeğin tüm etkisin alabilmektedir. Çok fazla kurutulmaya bırakmayınız birkaç gün kalması yeterli olacaktır. Sağlık açısından kullanılan bitki ve çiçekler açıkta bırakılmamalıdır. Açıkta bırakıldığı zaman etkisini ve kalitesini kaybetmektedir.

Normalde yapılması gereken güneşte kurutma yöntemi sadece bitki kökleri için geçerlidir kurur kurumaz havayla fazladan temas etmeden paketlenmesi gerekmektedir. İnci çiçeği bazen süs çiçeği olarak da yetiştirilmektedir.

Görüntü ve koku olarak hoş bir çiçek edasındadır bu yüzden çoğu yetiştiriciler inci çiçeğini sadece süs amaçlı da kullanmaktadır. Sadece sağlık açısından kullanılmaz. Çoğu zaman esans olarak da karşımıza çıkar. Yapışkan bir sıvı yapısı bulunmaktadır.

İnci çiçeği nerelerde yetişir?

ülkemizde gölge ve nemin yoğun olduğu yerlerde inci çiçeği yetiştirilir. Yapı bakımından etkisinin daha fazla bulunması için güneşin olmadığı yerlerde yetişir. İnci çiçeği narin bir çiçektir ve güneş ışınlarına dayanıklı değildir. İnci çiçeğinin yetiştirildiği yerler çoğunlukla İstanbul, İzmir ve Toros dağlarıdır. Bu gibi şehirlerimizde de yetiştirilebilir. Sadece inci çiçeğinin yetiştirileceği bölgenin nem alması ve gölgenin yoğunlukta olması yeterli olacaktır.

İnci çiçeğinin faydaları ve zararları nelerdir?

Faydaları: İnci çiçeği sağlık açısından birçok bitkiden daha fazla fayda sağlamaktadır. İnci çiçeğinin en önemli ve en etkin özelliği arasında kalbe olan faydası dikkat çekmektedir. Günümüz yaşantısıyla kalbimiz özellikle ileriki yaşlarda yorulur ve eski etkisini kaybeder. Kalbimiz yorulduğu zaman da günlük hayatımız zorlaşır bunun beraberinde bizde etkilenerek sağlık açısından zayıf düşeriz. İnci çiçeği Yorulan kalbin hem canlanmasına hem de daha sağlıklı çalışmasına büyük etkisi vardır.

Yaşın ilerlemesiyle kalpte çarpıntı oluşmaya başlar. Herhangi bir aktivite yapıldığında veya yorulduğumuzda kalp ritmi bozularak çarpıntıya neden olur. Hatta bazen uyku halinde veya dinlenme halinde bile kalp çarpıntısını yaşayabilirsiniz. İnci çiçeği kalp çarpıntısını da yüksek oranda düzene koymaktadır.

Kalp damarlarının daralması sonucu çok sıkıntı yaşarız ve hayati tehlike dahi bulunmaktadır. Kalp damarlarının daralması sonucu kalbe giden damarlarda kan ulaşmaz ve kan ulaşmadığı için de yeteri kadar oksijen verilmez. Oksijen azlığından dolayı da kalp sıkışması, kalp çarpıntısı veya kalp krizi yaşayabilirsiniz. İnci çiçeğinin kalp damar daralmalarına da etki ettiği kanıtlanmıştır.

İnci çiçeği idrar söktürücü özelliği bakımından çoğu zaman müshil ilacı olarak da kullanılabilir.

Zararları: Kullandığınız yiyeceğin, içeceğin, ilacın kısacası günlük olarak yediğimiz yemeği bile fazlaca kullandığımız zaman vücudumuza ters tepki ederek sağlığımızın bozulmasına neden olur. Bu yüzden inci çiçeği gibi bitkisel herhangi bir ürünü kullanmanız gereken dozajın üzerinde kullanırsanız eğer faydasından çok zararını görürsünüz. Bu yüzden bitkisel ürünler kullandığınızda her zaman dozajına dikkat etmeliyiz ve alerjinizin olup olmadığını mutlaka doktorunuzdan öğreniniz. Mükemmel bir idrar söktürücü olduğundan bağırsaklarınızın fazla çalışmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden fazla kullanım yapmamaya özen gösteriniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.