Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sindirimi Kolay Bir Sebze Enginar kolay sindirilebilen, kalorisi düşük bir sebzedir. 100 gramında sadece 40 kalori vardır.

Enginardaki besleyici elementler, başlıca glusidler olup, inülin şeklindedir. İnülin bir nişasta türüdür ve enginara özel lezzetini veren, diyabetliler (şeker hastaları) tarafından bile yenilebilir kılan şeydir.

Şeker hastalarına ve selülitten yakınanlara özellikle tavsiye edilir. ideal olanı, acımtırak tadına rağmen çiğ olarak yemektir enginarı. Bu takdirde tam bir ilâç-besin niteliği kazanır.

Fosfor, potasyum, kalsiyum gibi maden tuzlarınca da hatırı sayılır zenginliktedir. Ve de yabana atılmayacak miktarda (350 ünite) A vitamini içerir. Karaciğer için de çok yararlıdır. Bu da yapraklarının uçlarında (yenmeyen kısımlar) bulunan ve safra kesesiyle karaciğer hücrelerine yararı dokunan aktif unsurlardan kaynaklanır. Ancak haşlandığı suya geçer.

Enginar Beyin Hücrelerini Uyarır

Enginarda A ve B grubu vitaminleriyle, demir, fosfor vardır.

Bu vitaminler cildinizi korudukları gibi sinirlerinizi de olumlu yönde etkilerler. Demirle fosforsa kansızlığa iyi gelir. Dahası, beyin hücrelerini uyarır. Bunlara ek olarak enginarın sakinleştirici, artrit ve gut ağrılarını hafifletici özelliğini de unutmamak gerektir.

Enginar Yemeğini Tekrar Isıtmayın

Enginar kandaki kolesterol ve üre miktarını azaltır, biliyor musunuz? Bu yüzden karaciğerinden rahatsız olanlarla, şeker hastalarına  ve  selülitten yakınanlara özellikle tavsiye edilir.

Beslenme uzmanları, piştikten sonra en çok üç saat içinde yenmesini öğütlüyorlar. Kesinlikle tekrar ısıtmayın, diyorlar. Aksi halde zehirli bir mayalanmaya, bunun da organizma için son derece zararlı bir maddeye dönüşmesine yol açarsınız.

Enginar safra ifrazatını artım. İdrar söktürücü, vücuttan zehirleri atıcı özellikleri vardır. Mide asitinin yüksek olduğu hallerde ve kronik ishalde yenmesi öğütlenen hârika bir besindir de. Üstelik, cildi güzelleştirip egzemayla etkili bir biçimde savaşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.