Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?
Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem ismi geçtiği zaman akıllara hemen en sevdiğimiz çerez türlerinden biri gelmektedir. Bir ağaç türü olan bademin taze halindeki meyvesine ise çağla adı verilir. E vitamini, fosfor ve kalsiyum açısından zengin bir içeriğe sahip olan badem, tatlı ve acı badem olmak üzere ikiye ayrılıyor. En güzel yanı ise, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Ilıman iklimin egemen olduğu topraklarda yetişmeye elverişli olan badem, faydaları ile insan sağlığına oldukça iyi gelen besinler arasında yerini alır. Tatlı ve acı olmak üzere ikiye ayrılan badem çeşitleri, kullanım tercihlerine göre farklılık göstermektedir. Tatlı badem kuruyemiş olarak tüketilirken, acı badem yağı elde edilerek yağ şeklinde kullanılmaktadır. Ve besleyici bir süt olan badem sütü ise, sağlık için süt içmeyi tercih edenlere doğal bir alternatif oluşturmaktadır.

İçeriği yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içeren badem, gelişim çağında olan çocuklar ve hamileler için şiddetle tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden biridir. Kendi ailesine ait benzer türleri ile karşılaştırıldığı zaman içerdiği E vitamini ve diğer değerli vitaminler sayesinde badem öne çıkan besin olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye olan etkisi nedeniyle pek çok hastalıktan korunmada ve tedavi aracı olarak badem önerilmektedir.

Badem Nedir?

Latince ismi Prunus dulcis olan badem, Gülgiller ailesinden, meyvesi tazeyken de, kurutulmuş haliyle de yenebilen bir ağaç çeşididir. Oldukça lezzetli ve yararlı olması, bademin en değerli kuruyemiş çeşitleri arasında yer almasına neden olmaktadır. Ülkemizde de yetişmeye elverişli bir besin olarak bademi uygun şartlarda satın almak mümkündür. Lezzetli ve tok tutucu özelliğinden dolayı, diyet yapanların bademi ara öğün olarak tüketmeleri vücuda faydalı besin girmesini sağlarken, daha az kalori ile öğün atlatılmış olur.

Bademin Çeşitleri Nelerdir?

Tazesine çağla dediğimiz badem meyvesinin içi kuruyemiş olarak tüketilmektedir. Ülkemizde yetişen başlıca badem çeşitleri şunlardır;

Taş Bademi: Ekim ayında hasat olan taş bademinin kabuğu oldukça serttir. Meyvesi orta büyüklükte, tatlı ve uzun süre dayanıklı badem türüdür.
Acıpayam: Meyvesi küçük olan Acıpayam Ağustos ayında olgunlaşır ve adından da anlaşıldığı gibi acıdır.

Diş Bademi: Eylül ayında olgunlaşan diş bademinin meyvesi biraz iridir. Kabukları yumuşak olduğundan dişiniz yardımıyla çabucak kırabilirsiniz.

Nurlu Bademi: Meyvesi diğer türlere kıyasla daha büyüktür. Kabuğu sert olan nurlu bademi tatlıdır ve Ağustos ayında olgunlaşır.

Şeytanpayamı: Bu da diğer türlerin çoğu gibi Ağustos ayında olgunlaşır. Bu adı almasının sebebi ise fındık kadar küçük olması ve kabuğunun sertlik derecesi nedeniyle içini çıkarırken epey uğraş verilmesidir.

Bademin Özellikleri Nelerdir?

Asya’ya özgü olan badem dünyanın hemen her yerinde yetişmeye elverişlidir. 4 – 12 m uzunluğa ulaşabilen ağaçlarında, pembe ve beyaz çiçekler açmaktadır. Çekirdeklerinin cinsine göre acı ya da tatlı olarak ikiye ayrılmış olan badem, çeşitli şekillerde lezzet kattığı yiyeceklerde tüketilme imkânı sunmaktadır. Bademin içinde çok fazla yağ bulunmasından dolayı, bademden badem yağı olarak da faydalanmak mümkündür. Badem yağı ise, saç dökülmesi ve cilt kuruluğu gibi birçok soruna çözüm olarak kullanılmaktadır. Öksürük ve göğüs hastalıkları için en uygun yiyeceklerden biri olarak, bu tür hastalıklar için düzenli badem tüketimi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Badem sütü ile badem yağı gibi, bademin değişik çeşitlerinden de yararlanmanız söz konusudur. İlkbaharda ilk meyvesini veren badem ağaçları, badem çağlası olarak oldukça sevilerek yenilen bir meyve kategorisine girmektedir. Çağla sonrasında çekirdekleri ve dış tarafı sertleşerek kabuk halini alan badem, asıl badem şeklini almış olacaktır. Badem nikâh şekeri, pasta, kurabiye yapımlarının süslemeleri için sıkça kullanılır ve hamur işlerine lezzet katmaktadır.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Kolesterol değerinin dengelenmesi, kalp krizi riskinin azalmasına kadar son derece faydalı olan badem, düzenli olarak tüketildiği zaman bedenin tam anlamıyla sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Kanseri önleyici etkisi yönündeki araştırmalar sonucunda, bademin bu özelliği kanıtlanan bir sonuçtur. Vücudun önemli bir vitamin ihtiyacı olan E vitamini, bademden doğal şekilde karşılandığında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi mümkündür.

Her yaş grubundan insanın yemesi için uygun olan bademi ölçülü olarak tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde bademin zararı olmasa da fazla tüketimden dolayı bazı zararların oluşması olasıdır.

Bademin işlenip badem yağı haline gelmesi, insanların bu yağdan pek çok şekilde faydalanmalarını sağlamaktadır. Bademi çiğ halde tüketmenin yararları saymakla bitmezken, badem yağı da pek çok konuda gönül rahatlığı ile kullanılması gereken bir yağdır. Ciltte oluşan yaraların hızlı iyileşmesine etki eden badem yağı yaraların üzerine sürülmelidir.

Çocuklarda görülen kabızlığın kısa sürede iyileşmesi için badem yağı en doğru tercihlerden biridir. Anne sütüne olan faydalı etkisi ile badem yağı içen annelerin sütlerinde gözle görülür bir artış meydana gelecektir. Sindirim sistemindeki düzensizlikleri giderir ve bağırsakların kaliteli çalışmasına olanak sunar. Çok fazla stres üreten bünyeye sahip olan kişilerin badem yağının olumlu etkisinden faydalanmaları tavsiye edilir. En fazla kullanım alanı olarak saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlarken, saç dökülmesi problemine de en doğal, etkili çözümlerden biridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.