Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ardıç yağı nedir? Ardıç yağının faydaları nelerdir? Ardıç yağının zararları nelerdir? Ardıç yağı nasıl kullanılır?

Günümüz de kimyasal veya bağımlılık yapan ilaçların yanı sıra bitkisel ilaçlar ve yağların kullanımı inanılmaz derece de artmış durumda. Bitkisel ürünlerin kullanımında hem herhangi bir zarar bulunmamaktadır hem de kullanımı artık daha kolaydır. Hatta çoğu bitkisel ürünler, kremler veya çaylar evde sizin de yapabileceği kadar kolay ve rahattır. Ardıç yağı ise diğer bitkisel yağlardan biraz daha farklı ve hatta çoğunuzun daha önceden adını daha duymadığı bir yağdır.

Ardıç yağı ismini pek duymamış olsanız da şuanda bitkisel ürünler arasında en çok satanlar listesinde yerinin almış durumdadır. Kullanan çoğu bireylerin vazgeçemediği ve etkisin inanılmaz derece de gördüğü söylenmektedir.

Ardıç yağının faydaları saymakla bitmez. İnanılmaz çok etki sağlamakla beraber etkisini anında göstermesi de ardıç yağının bir diğer özelliğidir diyebiliriz.

Ardıç yağı nasıl kullanılır?

Ardıç yağını 3 şekilde kullanabilirsiniz.

Dahilen, burundan ve haricen.

Dahilen; Herhangi bir yiyecekle veya en sağlıklısı bir fincan suya birkaç damla damlatılarak alınır.

Burundan; bir pamuk veya temiz küçük bir bez üzerine birkaç damla damlatılır ve burun deliklerine koyulur. Pamuk veya bezdeki yağ nefes ve solunum yoluyla alınır.

Haricen; romatizma, eklem ağrıları gibi fiziksel ağrılarda ağrıyan bölgenin üzerine az miktarda saf zeytinyağı ile karıştırılarak sürülür.

Ardıç yağının faydaları nelerdir?

Ardıç yağı inanılmaz derecede pankreas dostudur. Pankreasın normal çalışmasının dışında pankreasa müdahale ederek dengede kalmasını sağlar. Bu sayede kandaki şeker oranı eğer yüksekse düşer ve dengeyi sağlar.

Mikrop temizleme özelliği bakımından böbrekleri ve idrar yollarının temizlenmesini sağlar.

Soğuk algınlığı ve romatizma gibi direncin yüksek olması gereken hastalıklarda direnci yükselterek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ardıç yağı sadece ağızdan alınmaz. Örneğin sinüzit tedavisinde direk olarak burundan alınır.

Kadınlarda adet sancılarının azalmasına yardımcı olur ve en çok sıkıntı olan beyaz akıntı gibi rahatsız edici durumlardan da kurtarır ve beyaz akıntıyı keser.

Vücudun fazla olarak barındırdığı suyu boşaltır ve kanı temizler.

Direkt yağ olarak içilmez. Sindirilmesinin kolaylığı açısından günlük olarak su dolu fincanınıza birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz. Ardıç yağı gibi birçok yağın birleşimiyle az miktarda elde edilebilen yağları kesinlikle fazla şekilde kullanmamalıyız.

Çünkü uçucu yağ tanecikleri dediğimiz yüksek etki gücüne sahiptirler ve yoğun içeriğe sahip olması bakımından kullanımına dikkat etmeliyiz. Bu yüzden dozajı abartmadan ve gerektiği kadar kullanmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz faydalar günümüzde oldukça yer edinmiş durumdadır.

Sürekli olarak yaşadığımız sıkıntılardır. Ardıç yağı sayesinde bu rahatsızlıklarınızdan kurtulacaksınız. Yeter ki düzenli ve önerildiği miktarda kullanın.

Çoğu kadının korkulu rüyası haline gelen selülit ardıç yağının kullanımı sonucu oldukça etkilediği görülmüştür.
Günümüzde tonlarca para ödeyip sonuç alamadığımız cilt hastalıklarına da oldukça etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle antiseptik özelliği bakımından bir çok cilt hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Günümüz Çağ hastalıklarından biri olan şeker hastalığı için de mücizevi etkiler sağlamaktadır. Kandaki şeker oranını düşürmesiyle bilinen ardıç yağını sürekli olarak kullanabilirsiniz.

Sadece şeker oranını düşürmesi ile değil şeker hastalığından dolayı iyileşmeyen bazı yaraları da tedavi ettiği görülmüştür. Ancak her hastalık gibi her bireydeki etkisi de değişebilir. Kimi birey etki görürken kimi bireydeki rahatsızlıklara tepki verilmediği de görülebilir.

Ardıç yağının zararları?

Ardıç yağının alerjisi olanların kullanmaması dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tabi bazı hastalıklarla birlikte kullanılmaması önerilir. Yağı alacağınız yere ne için kullanacağınızı ve hangi rahatsızlığınız olduğunu bildirin lütfen. Özellikle böbrek iltihabı olan hastaların kullanmaması önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.