Yemen’in Başkenti Neresidir?

Yemen'in Başkenti Neresidir?
Yemen'in Başkenti Neresidir?

Yemen’in Başkenti San’adır. Çevresi dağlarla çevrili bir düzlükte kurulmuş olan Yemen’in başkenti Sana Arap dünyasındaki en iyi korunmuş ve en büyük şehirlerden biridir. Efsaneye göre şehir Nuh’un üç oğlundan biri olan Sam tarafından kurulmuştur ve tarih boyunca Yemen’deki en önemli şehirlerden biri olmuştur.

Şehrin surları 6-9 metre yüksekliğindedir, içinde 100’den fazla cami, 12 hamam ve aralarında bazıları 400 yıllık olan yaklaşık 6.500 ev bulunur. Dünyadaki ilk apartmanlar burada, altı-yedi katlı olarak koyu bazalt taşından ve kerpiçten yapılmıştır. Pencereleri açık renkli şeritler çevreler ve frizlerle süslenmiştir. Son döneme kadar kaymaktaşından yapılan camlarıyla eşsiz bir mimari mirası gözler önüne sererler.

Surlarla çevrili eski şehir UNESCO Dünya Kültür Mirası Alanıdır ve aralarında Hz. Muhammed döneminde yapılmış olan ve en eski camilerden biri olan yedinci yüzyıldan kalma Ulu Cami’nin de bulunduğu çok sayıda yapıya ev sahipliği yapar. 1000 yıllık Bâbe’l Yemen de kesinlikle görülmelidir. Bu süslü kapı, şehir duvarlarının simgesel girişi görevini, görür. Sukü’l-Milh (Tuz Çarşısı) dar ve dolambaçlı sokaklardan oluşan bir yerdir ve Arabistan’daki en eski kapalı çarşılarındandır.

Tuzun yanında her türlü baharat, yiyecek, seramik, gümüş, antika, bakır, ahşap oyma ve giysi de satılmaktadır. Sabah erkenden veya akşama doğru ziyaret edilebilir. Milli Müze de kesinlikle görülmelidir. Darü’s-Sad’da bulunan müze 1930’lardan kalma bir kraliyet sarayıdır. Müzede Saha, Mağrip ve Main devletlerinden gelen çok sayıda buluntu sergilenmektedir.

Nüfusu: 1.747.000

Ne Zaman Gidilmelidir: Eylülden Marta gidilebilir.

Kaçırılmaması Gerekenler: Ulu Cami. Babe’l- Yemen. Tuz Çarşısı. Milli Müze.

Bilinmesi Gerekenler: Yemen muhteşem bir ülkedir ama bazı problemlerin de yaşandığı bir yer olduğu için turistlerin dikkatli olması, haberleri takip etmesi ve uyarılara dikkat göstermesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.