Slovenya’nın Başkenti Neresidir?

Slovenya'nın Başkenti Neresidir?
Slovenya'nın Başkenti Neresidir?

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’dır. Eğer bir anda bir hoşnutluk duygusuna kapılıyorsanız, tümüyle sürprizlerle dolu ve güzel bir şeyler olacağı hissiyle aniden bir heyecanlanıyorsanız, Ljubljana’da olduğunuza emin olabilirsiniz. Burası eski ile yeninin, küçük şehir samimiyeti ile resmiyetin, mimari güzelliklerle sert görünüşlü modem yapıların mükemmel bir karışımıdır. Küçük bir şehir olmasına rağmen havası, görünüşü, sunduğu olanaklar ve bünyesinde barındırdığı hazinelerle çok dolu bir yer olduğunu kanıtlar.

Şehir mimari güzelliğini iki depreme borçludur. Depremlerden ilki 1511 yılında, ortaçağ Carniola Avusturya Habsburg Dukalığı’nın başkenti olduğu dönemdeki adıyla Laibach’ın büyük kısmını yok etmiştir. Geç Rönesans tarzı yapılar depremin ardından Barok tarzda yeniden inşa edildi. Bugün gördüğünüz muhteşem kiliseler, saraylar, kamu binalarının veya özel binaların ön cepheleri, kemerli avluları ve gösterişli merdivenlerini yaratmak için en iyi İtalyan mimarlar seçildi.

Bu başyapıtlardan birisi Venedikli heykeltıraş Francesco Robba’nın 1751’de Rönesans tarzındaki belediye binasının önüne inşa ettiği Carniola Nehirleri Çeşmesi’dir. Napoleon savaşları bir üslupsuzluk dönemi yaratmış olsa da, 1895’teki ikinci büyük deprem, bu şehirde doğmuş Joze Plecnik’i vazife başına çağırmak için altın bir fırsat oldu. Plecnik, Prag ve Viyana’daki göze çirkin gelen mahalleleri modem bir şıklığa kavuşturmuştu. 1921’den sonra Plecnik, yeni Ljubljana’ yı Neo-Klasik ve Avusturya Art Nouveau tarzında yeniden kurdu. Şehrin bütün bölümleri, kiliseler, çarşılar ve hatta köprüler onun yaratıcı zekâsının izlerini taşır.

Ljubljana’nın bir diğer gizemi, her yaş gurubu ve her sektörün paylaştığı dinamizmi ve enerjisidir. Yaz aylarında şehir aralıksız olarak her türlü müzik ve tiyatro festivaline ev sahipliği yapar. Tarihi şehrin kalabalık sokakları söğüt ağaçlarının gölgesindeki nehir kıyısı kafeleri, Avrupa’nın en seçkin ve heyecan verici partilerinin mutlu ve kozmopolit sesleriyle dolup taşar.

Nüfusu: 280.000 (2007), (fazladan 50.000 kişilik öğrenci nüfusu dahil edilmemiştir).

Ne Zaman Gidilmelidir: Müzik, tiyatro ve sanat festivalleri için Hazirandan Eylül ayına kadar gidilebilir.

Kaçırılmaması Gerekenler: Şehrin en görülmeye değer manzarasının olduğu ve kompleks içindeki farklı binalarda tarihinin her aşamasından zengin kaynakların sunulduğu Ljubljana Kalesi. Plecnik tarafından Rönesans ilkelerine göre yeniden inşa edilen Toton Şövalyelerinin 13. yüzyıl Barok manastır kompleksinde sahne alan Krizanke Yaz Tiyatrosu. Nehir kıyısına paralel Trubarjeva cesta, Mestni trg ve Stari trg üzerinde yer alan antika dükkanları arasında bir gezinti ve kafelerde bir mola. Sevimli kiliseler, iç avlular ve meydanlarda çoğu ücretsiz olarak sunulan klasik müzik konserlerinin yapıldığı “Tarihi Şehir Yaz Festivali”. Ljubljana Nehri üzerinde yer alan, Plecnik’in eseri -üçlü köprü” Tromostovje.

Bilinmesi Gerekenler: Ljubljana en iyi, sıcak hava balonundan seyredilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.