Slovakya’nın Başkenti Neresidir?

Slovakya'nın Başkenti Neresidir?
Slovakya'nın Başkenti Neresidir?

Slovakya’nın Başkenti Bratislavadır. Sovyet dönemi boyunca Bratislava, Çekoslovakya’nın sanayileşmiş ve kasvetli bir şehri olarak görmezden gelinmiştir. Her yöne doğru uzanan gri dış mahalleler nedeniyle tarihi şehir merkezi bile çok ilgi çekici bir yer olarak görülmemiştir. Ama 1990’dan beri saraylar geçmişteki ihtişamlarına kavuşmuş, yeniden inşaatlar başlamış ve çok keyif verici bir şehir ortaya çıkmıştır.

Bratislava, Slovakya’nın başkenti olarak hayat dolmuştur. Roma İmparatorluğu’nun bir zamanlar hudut bölgesi olan ve Pressburg ismi verilen, Tuna’nın iki yanında uzanan şehrin stratejik önemi 12. yüzyılda anlaşılarak büyük surlarla çevrilmiştir. Osmanlıların Budapeşte’ye kadar ulaştığı dönem olan 1536’ya gelindiğinde, şehir Macaristan’ın başkenti ilan edildi ve bundan sonraki 300 yıl boyunca on dokuz taç giyme törenine tanıklık etti. O dönemde tarihi şehir merkezi ve çevresinde çok sayıda kale, saray, kule ve kilise bulunmaktaydı.

1805’te Napoleon, Austerlitz’ten sonra Bratislava Anlaşması’nı burada bulunan Başpiskopos Sarayı’nın Ayna Salonu’nda imzalamıştır. Trafiğe kapalı bölgeleri, sokak kafeleri ve batan ile Bratislava kendisini canlandırmaya çalışmaktadır. 1995 yılına kadar akşam saatlerinde tenhalaşan sokaklar artık müzik sesleri, sokak tiyatroları ve gezintiye çıkmış çiftlerle ışıl ışıldır.

Bir banka oturduğunuzda omzunuza yaslanan Napoleon askeri, rögar kapağının içinden kafasını çıkartmış ve gülümseyen baretli adam veya şapkasını çıkartıp sizi selamlayan yaşlı bir centilmen olan “Schöne Nazi” (Yahudi nişanlısı sınır dışı edilince aklını yitiren bir adamın anısına yapılmıştır) heykeli gibi ilginç heykeller her yerde görülebilmektedir. Bratislava diğer Avrupa başkentleri gibi kendisini diğer şehirlerle bir rekabet içine sokmamaktadır. Kendisini kanıtlamaya çalışmadan hareketli ve eğlenceli bir yer haline gelmiştir.

Nüfusu: 450.000 (2006)

Ne Zaman Gidilmelidir: Yılın herhangi bir döneminde gidilebilir ama yağmur için hazırlıklı olmak gerekir.

Kaçırılmaması Gerekenler: Hviezdoslavovo Meydanı. 11. yüzyıldan kalma St. Martin Katedrali (Tuna boyunca yoldan yükselen trafik seslerini göz ardı etmeye çalışın). 15. yüzyıldan kalma devasa Hrad (Kale) ve Komünist dönemden kalma, şehrin üçte birinin yaşadığı Petrzalka bloklarına kadar uzanan manzara. Bratislava’nın en güzel Barok saraylarının görülebileceği Michalska ve Venturska Sokakları. Stara Radnica’nın (eski belediye binası) zindanlarındaki ortaçağ işkence sergisi. Yahudi Müzesi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.