Malta’nın Başkenti Neresidir?

Malta'nın Başkenti Neresidir?
Malta'nın Başkenti Neresidir?

Malta’nın başkenti Valletta’dır. Benjamin Disraeli, Lord Byron’un tavsiyesi üzerine 1830 yılının Ağustos ayında Malta’nın başkenti Valletta’yı ziyaret etti. “Centilmenler tarafından centilmenler için yapılmış saraylarla dolu, Avrupa’daki diğer tüm başkentleri geride bırakacak güzellikte, en azından onlarınkine eşdeğer olan asil bir mimariye sahip şehir,” tanımı ona aittir. Surlarla çevrili şehir, üç tarafında Büyük Liman ve Marsamxett Limanı isimli iki güzel liman bulunan adanın kuzeydoğu kıyısındaki, kayalıklı bir yarımadada bulunmaktadır.

Valletta’nın temel taşı 1566’da, Aziz John tarikatının başı olan Jean Parisot de la Valette tarafından konulmuştur. Şövalyeler bu alanı, 1565’teki Malta Kuşatması’ndan sonra stratejik önemi nedeniyle seçmişlerdir. Yeni şehir, tarikatın Malta’daki pozisyonunu şövalyeleri adaya bağlayarak sağlamıştır. Şehir, kalenin kuşatılması halinde kullanılacak bir kanalizasyon ve temiz su pompalanmasını sağlayan bir sistem kuran İtalyan askeri mühendis Francesco Laparelli tarafından tasarlanmıştır. Önemli yapıların pek çoğu Maltalı mimar Gerolamo Cassar’a aittir. Dar sokaklar, çeşmeler ve siperlerle dolu bu güzel Barok şehrinin çevresinde eski surlar vardır.

Cassar tarafından şövalyeler için yaptırılan Büyük Usta Sarayı, Malta Temsilciler Meclisi’nin toplandığı yerdir. Avrupa’daki, Malta şövalyeleri döneminden kalma en iyi silah koleksiyonunun görülebileceği bir cephanelik de burada bulunmaktadır. Muhteşem St. John Katedrali de (Vaftizci Yahya Katedrali) görülmeye değerdir. Haşin görünüşlü dış cephesi, süslü Barok iç mimarisini, resimli tavanını ve taş oymalarını gizlemektedir.

Aralarında Caravaggio’nun imzaladığı tek resim olan Vaftizci Yahya’nın Başının Kesilmesi resminin de bulunduğu pek çok sanat eserine ev sahipliği yapar. Manoel Tiyatrosu’nun oval oditoryumu altın varakla süslenmiştir. 1731’de yapılan tiyatro Avrupa’da hala kullanılmakta olan üçüncü en eski tiyatrodur ve rehberli turlarla gezilebilir.

Nüfusu: 6.000

Ne Zaman Gidilmelidir: İlkbahar veya sonbaharda.

Kaçırılmaması Gerekenler: Eski Usta Sarayı. Bu neredeyse tam bir kare şeklindeki yapı, Malta hükümetinin bulunduğu yerdir. St. John şövalyeleri tarafından inşa ettirilmiş şehrin en güzel Barok saraylarının görülebileceği Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi. Üst Barracca Bahçeleri’nden limanın muhteşem manzarası. Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan Neo-Klasik stikleki ve Valletta’nın önemli bir yapısı olan kulesiyle St. Paul Katedrali.

Bilinmesi Gerekenler: Tüm şehir UNESCO Dünya Kültür Mirası Alamdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.