Kosice Nasıl Bir Şehirdir? Gezilecek Yerleri

Kosice Nasıl Bir Şehirdir? Gezilecek Yerleri
Kosice Nasıl Bir Şehirdir? Gezilecek Yerleri

“Kadife ayrılık” ismi verilen Çekoslovakya’nın 1993’te ayrılmasından sonra, tarihin garip gidişatından etkilenen pek çok Orta Avrupa şehri gibi Kosica da bir kimlik bunalımı getirmiştir. Macaristan, Polonya ve Ukrayna sınırına yakın bir noktadadır ve çok sayıda kilisesi, surlarla çevrili kulesi, tarihi bölgede bulunan süslü kamu ve özel binalarıyla önemli bir merkez olmuştur. Komünist hükümetin, o döneme dek küçük ve önemsiz bir kasabaya devasa çelik yapılar inşa ettirdiği dönem olan 1950 yılından beri Slovakya’nın ikinci şehri konumundadır.

Nüfusu artmış ve buradaki topluluğun huzursuzluğu da eşit derecede artış göstermiştir. Buraya Kassa ismi veren ve çok uzun süreden beri şehri Macar toprağı olarak gören Macarlar, yeni fırsatları değerlendirmek için şehre göç etmiştir. Slovaklar onlarla rekabet içine girmiştir ve iki grup da tarih boyunca dışlanmış olan ve milli sınır gözetmeyen diğer grupları buradan uzak tutmaya çalışmıştır.

Bölgenin yerlileri olan Rutenyaldar ise kültürel olarak dışlandıklarını hissetmişlerdir ve gerçekte de tam olarak bu olmuştur. Yeni Slovak Cumhuriyeti’nde yaşanan bu yeniden doğuş, şehrin tarihi binalarının yeniden inşa edilmesi ile olumsuz yönleri olumlu hale getirmiştir. Kosiceliler artık çok etnikli toplumların’ ve diyalektleri ile geleneklerinin bolluğunu kutlamaktadırlar. Bu çeşitlilik şehirlerini diğerlerinden farklı ve daha kozmopolit yapmaktadır. Eski kültürel anlaşmazlıklar karşılıklı anlayışla çözerek, geleceklerini sağlam bir temele oturtmaktadırlar.

Kosice, Slovakya’nın geri kalanından daha farklı davranış biçimlerine sahip bir yerdir ve pek çok insan bununla gurur duymaktadır. Şehrin olumlu havasını fark etmemek mümkün değildir. Bu özellik Kosice’nin sanayisini olduğu kadar, tarihini de canlandırması için en önemli unsurdur. Kozmopolit bir şehir olduğu kesindir ama yine de çok sofistike bir yer olmayı daha başarabilmiş değildir.

Nüfusu: 240.000

Ne Zaman Gidilmelidir: Herhangi bir hafta sonunda pazarlar için.

Kaçırılmaması Gerekenler: 14. yüzyıldan kalma, kemerler üzerindeki Urbanova veza (kule). Slovakya’nın en büyüğü olan Gotik St. Elizabeth Katedrali. Trafiğe kapalı Hlavnâ Ulica’daki (ana meydan) çeşmeler. Doğu Slovak Müzesrndeki 15-17. yüzyıldan kalma altın sikkeler. Özel olarak saklanan sikkeler 1935’te şans eseri keşfedilmiştir. Tüm Kosice sakinlerinin piknik yapmak için gittiği 14 kilometre uzaklıktaki Cermel Vadisi’ndeki Küçük Demiryolu.

Bilinmesi Gerekenler: Eski bir darağacının bulunduğu yere kurulan, 1710-11 yıllarındaki veba salgını anısına yapılan meydandaki sütun üstünde duran 1723 tarihli heykel.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.