Karadağ’ın Başkenti Neresidir?

Karadağ'ın Başkenti Neresidir?
Karadağ'ın Başkenti Neresidir?

Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Karadağlılar bilgece davranarak yeni başkentlerini hem doğru hem de hızlı bir şekilde seçmiştir. Akdeniz’in bu en yeni cumhuriyeti, uluslararası camia tarafından ancak 2006’da tanındı ve uzun süredir Ümit’e beklenen şeyler sonuçta elde edildi.

Şehrin güzel bir konumu vardır. Karadağ gerçekten çok güzel, adı gibi dağlık bir ülkedir ama Podgoriça ülkenin düzlüğe kurulmuş tek şehridir. Ribnica ve Moraca Nehirlerinin birleştiği yerde ve bereketli Zeta Ovası’yla, her türlü bitkinin yetiştiği zengin topraklarıyla Bjelopavlici Vadisi’nin buluştuğu bölgede yer alır. İlliria, Roma imparatorluğu, Slav Krallığı, Osmanlı ve Komünist dönemlerinde büyük bir ticaret merkezi olmuştur ama modern bir kavşak noktası olarak önemi daha büyüktür.

En yüksek dağlar ve en güzel kayak bölgeleri hemen şehrin kuzeyinde yer alır. Karadağ’ın önemli liman şehri Bar’a ve bölgedeki harikulade plajlar ve tarihi şehrin zenginliklerin ulaşmak, yeni inşa edilmiş olan Sozina tüneliyle artık 30 dakikanın altına inmiştir. Avrupa’nın en geri kalmış şehirlerinden birisi, her konuda son teknolojinin de yardımını alarak en gelişmiş kentlerden biri olmak üzeredir.

Podgoriça yeninin en iyisiyle, zengin geçmişin büyüsünün nasıl bir araya getirileceğinin en güzel kanıtıdır. Eski mahalleler olan Stara Varos ve Drac büyük ölçüde Osmanlı tarzındadır. Dar ve kıvrımlı sokakları eski evlerin arasından geçerek küçük pazar meydanına, ayakta kalan iki camiye ve Osmanlı Saat Kulesi’ne çıkar. Buradaki abartısız ve dozundaki restorasyon yapıyı daha da cazip kılmıştır.

Kahveleri dolduran tanıdık domino şakırtıları çok davetkârdır. Nehrin karşısında cam ve çelikten oluşan yapılar yeni yatırımları gözler önüne serer ve iki menkul kıymetler borsası ve hizmet sektörünün başarısı Podgoriça’nın geleceğe umutla bakmasına yardımcı olmaktadır. Bir an önce ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Nüfusu: 137.000

Ne Zaman Gidilmelidir: Eylülden Hazirana kadar gidilebilir. Yaz ortası sıcaklığı 40 dereceye ulaşır.

Kaçırılmaması Gerekenler: Milenyum Köprüsü. Podgoriça’nın şarap, konyak ve tütün gibi büyük endüstrileri. Ulusal Tarih Müzesi. Bölgenin 5000 yıllık tarihinden toparlanmış olağanüstü zenginlikteki küçük el yapımı objelerin bulunduğu Podgoriça Şehir Müzesi. Karadağ Ulusal Tiyatrosu, Çocuk Tiyatrosu ve Kukla Tiyatrosu. Coşkulu sokak tiyatrosu gruplarını kolaylıkla görebilirsiniz. En iyi sanat galerilerinden ikisi, Dvorak Petrovica (Petroviç Kalesi) ve Perjanicki dom (Şeref Kıtası’nın evi).

Bilinmesi Gerekenler: 1946-92 yılları arasında Podgoriça’nın adı Titograd idi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.