Hırvatistan’ın Başkenti Neresidir?

Hırvatistan'ın Başkenti Neresidir?
Hırvatistan'ın Başkenti Neresidir?

Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’tir. Medvednica Dağı’nın güneye bakan tarafındaki Sava Nehri’nin kıyılarına kurulmuş olan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb kiliseler, müzeler ve sanat galerileriyle dolu güzel bir şehirdir. Bir zamanlar iki kasabadan oluşan şehir alt ve üst bölümler olarak ikiye ayrılmıştır ve her ikisinin de farklı kişilikleri vardır. Büyük ana meydan Trg Bana Jelacica şehri iki yarıya böler.

Dolambaçlı sokaklarıyla üst kasaba Gomji Grad şehrin eski bölgesidir. İki tepe üstüne kurulmuştur ve şehrin pazarıyla birlikte çok güzel binaların görülebileceği bir yerdir. 1217’de inşa edilen ama yıllar içinde değişiklikler geçiren katedralin dış cephesi Neo-Gotik tarzdadır ve Çan kuleleri 1880’de eklenmiştir. İçi nefes kesicidir.

13. yüzyıla tarihlenen ama 14. yüzyılda Gotik stilde tekrar inşa edilmiş olan St. Mark Kilisesi, çarşındaki Zagreb, Hırvatistan, Dalmaçya ve Slavonya Krallıklarının hanedan armalarını oluşturacak şekilde düzenlenmiş kırmızı, mavi ve beyaz kiremitleriyle ünlüdür. Güney kapısının, Praglı Parler ailesinin heykeltıraşları tarafından yapıldığı düşünülmektedir ve sanatsal kompozisyonu ile heykellerin sayısı nedeniyle el üstünde tutulmaktadır. 13. yüzyılda şehir kapılarını korumak için yapılmış olan Lotrscak Kulesi’nden şehrin güzel bir manzarası 100 yılı aşkın bir süre boyunca öğlenleri kulenin tepesinde!’ top patlatılmıştır.

Zagreb’in alt kasabası Donji Grad şık meydanları, bahçeleri, geniş bulvarları ve parklarıyla övünür. Üst kasabadan buraya füniküler trenle Donji Grad, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında ızgara planına göre inşa edilmiştir ve günümüzde pek çok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu müzelerde sadece Zagreb ve Hırvatistan’ın değil tüm dünyanın tarih, sanat ve kültürü konu alınmıştır.

Arkeoloji Müzesi’nin en ünlü sergileri Mısır koleksiyonu, Zagreb mumyası ve ,dünyadaki en eski Etrüsk yazıtıdır. Hırvatistan Doğa Tarihi Müzesi’nde, Neandertal insanlarının kalıntıları; Zagreb Şehir Müzesi’nde Roma döneminden günümüze kadar gelen kültürel, sanatsal, ekonomik ve siyasi tarih incelenebilir. Diğer önemli müzeler arasında Sanat ve Zanaat Müzesi ve Etnografya Müzesi, Hırvatistan Naif Sanat Müzesi ve farklı kültürlerin 3.750’den fazla sanat eserlerinin görülebileceği Mimara Müzesi’dir.

Nüfusu: 780.000

Ne Zaman Gidilmelidir: Marttan Ekime kadar.

Kaçırılmaması Gerekenler: 17. yüzyıldan kalma ve Zagreb’deki en iyi kiliselerden biri olan St. Catherine Kilisesi. Şehirdeki en sakin yer olan Mirogoj Mezarlığı. Bu güzel mezarlığın çevresinde bir park vardır. 23.000 hektarlık alanının yüzde altmışından çoğu ormanla kaplı olan ve ağaçların bazılarının 150 metre uzunluğa ulaştığı Medvednica Doğa Parkı. 1784’te tasarlanan ve Güneydoğu Avrupa’daki en büyük park olan Maksimir Parkı. Yaşlı bir meşe ormanına, açık alanlara ve güzel göllere sahiptir.

Bilinmesi Gerekenler: Şehir bir zamanlar iki kasabadan oluşuyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.