Hindistan’ın Başkenti Neresidir?

Hindistan'ın Başkenti Neresidir?
Hindistan'ın Başkenti Neresidir?

Hindistan’ın Başkenti Delhi’dir. Dünyadaki en kalabalık topluluklarından birinin başkenti olmasının yanında en eski şehirlerden de biri olan Delhi’de, M.Ö. 2000’den bu yana yerleşim olduğu düşünülmektedir ve yedi büyük şehrin kalıntıları gün yüzüne çıkartılmıştır. Delhi, imparatorlukların yükselişini ve çöküşünü görmesinin yanında, birkaçının da başkentliğini yapmıştır.

Delhi, Babürlülerin şehri Eski Delhi ve İngiliz mimar Lutyens’in tasarımı Yeni Delhi olmak üzere iki apayrı şehirdir. iki geniş bulvar şehri ikiye böler. Rajpath, muhteşem hükümet sarayı Rashtrapati Bhavan’dan 42 metre yüksekliğinde olan ve İngiliz savaşlarında ölen 90.000’den fazla askerin anısına yapılan Hindistan Kapısı’na uzanır. Janpath ise alışveriş bölgesi. eşmerkezli çemberlerden oluşan sütunlu Connaught’a çıkar. Bath’taki Krali Hilali model alınarak yapılmıştır. Tüm büyük şehirlerde olduğu gibi burada da bu iki yolda trafik oldukça sıkışıktır.

Eski Delhi ise apayrı bir dünyadır. Ana cadde Chandi Chowk dar sokaklara ve pazarlara bağlanır. Trafik ve insan kalabalığı, sokak köpekleri, sinekler. tütsü, baharat ve atık su kokulan birbirine karışır. Sokak satıcıları, dilenciler. berduşlar, öküz arabaları, yılan oynatıcıları, motorsuz üç tekerlekli araçlar. pejmürde kadınlar, kimsesiz gibi duran çocukların yanından geçerek Kırmızı Kale’ye çıkılır.

17. yüzyıldan kalma, Babürlülerin merkezi olan yapının 2 kilometre uzunluğunda duvarları vardır. Büyük bahçeler ve Chatta Chowk kapalı çarşısı da görülebilir. Yakınlarda bulunan Cuma Camisi, 40 metre uzunluğundaki minareleriyle Hindistan’daki en büyük camidir. 13. yüzyıldan kalma Kutab Minar ise 72,5 metre uzunluktadır. Delhi hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir şehirdir. İnsani şaşırtan. nefesini kesen hatta kimi zaman garip karşılanan bir yerdir. Tecrübe edilmesi gereken bir yerdir, anlatılanlar inandırıcı gelmeyebilir.

Nüfus: 13.783.000

Ne Zaman Gidilmelidir: Şubattan Nisana veya Ekimden Kasıma kadar gidilebilir. Böylece çok sıcak olan dönem ve muson mevsimi atlanmış olur. Delhi kişinin yazın bulunmak isteyebileceği en son yerlerden biridir.

Kaçırılmaması Gerekenler: Connaught Sarayı yakınlarındaki astronomi gözlem evi Jantar Mantar. Delhi’deki en ünlü eserlerden biri olan eski kale Puana Qila. Çevresinde bir bahçe bulunan, 16. yüzyıldan kalma mezar Hümayun’ un Mezarı. Hindu tarikat’ BAPS tarafından 2005’te kırmızı kum taşından inşa edilen Swaminarayan Akshardham Tapınağı. Antikaların satıldığı bitpazarı Meena Pazan. Asya’daki en büyük alışveriş bölgesi olduğu söylenen Karol Bagh.

Bilinmesi Gerekenler: Delhi’de bir yerlere ulaşmaya çalışmak büyük çaba gerektirir. Yola çıkmadan önce şoförle ücreti önceden kararlaştıran ve bir gerginlik çıkarsa paranın onun için çok daha önemli olduğunu asla unutmayın. Miktar cüzi de olsa sinirlerin gerilebilmesi mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.