Gürcistan’ın Başkenti Neresidir?

Gürcistan'ın Başkenti Neresidir?
Gürcistan'ın Başkenti Neresidir?

Gürcistan’ın başkenti Kutaisi’dir. Gürcistan’ın 1992’den beri ikinci en büyük şehridir. Batının ekonomi ve sanayi merkezi, uluslararası kuruluşlarca ihmal edilmiş ve başkent Tiflis’in elindeki olanaklara sahip olamamıştır. Ayrıca, nüfusunu mültecilerle dolduran, zaten az olan kaynaklarını sömüren ve kaçınılmaz olarak suç oranın yükselten Abhazya ile girişilen çatışmalardan büyük zarar almıştır.

En kötüsü ise bu güzel şehrin, ekonomik kurtuluş yolunu sağlayacak olan turizmin engelleniyor olmasıdır. Şehrin hem tarihi hem de mimari hazineleri ilgi çekicidir. Kutaisi kadim Kolhis Krallığı’nın (M.Ö. 6-1. yüzyıl) başkenti olmuştur.

Efsaneye göre Vason (Jason) Altın Post’u çalmak için buraya gelmiştir. Şimdi bile bir yanda yeşil tepelerin arasından akan Rioni Nehri, diğer yanda tepeleri karla kaplı Kafkas Dağlarının zirveleri, öteki yanda Karadeniz sahilleri ile ziyaretçileri büyülemektedir.

Kutaisi’nin en ünlü yapısı nehre bakan bir tepede bulunan 11. yüzyıldan kalma Bagrati Katedrali’dir. Gürcistan sanatı ve mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapıya çıkan yollardan bile katedralin ihtişamı görülebilir ve geride kalan şehir çatılan, kubbeleri, camileri ve kilise kuleleriyle yemyeşil ağaçların arasından seyredilebilir.

Katedral 1692’de Osmanlılar tarafından tahrip edilmiş, 1770’te ise Ruslar yapıyı yakıp yıkmıştır ama güzelliği yine de kaybolmamıştır. Şu anda restorasyon çalışmaları için planlar yapılmaktadır. Kutaisi sakinleri hayata olumlu bakan ve hayattan zevk alarak yaşamasını bilen insanlardır.

Nüfusu: 250.000 (2007)

Ne Zaman Gidilmelidir: ilkbahar ve sonbahar arasında bir dönemde.

Kaçırılmaması Gerekenler: 1106’da Gürcistan milli kahramanı Kral Davit Ağmaşenebeli (Kurucu) tarafından çok güzel ve ağaçlıklı bir alana yaptıkları 9 kilometre uzaklıktaki Gelati Manastır’. Tarih ve Etnografya Müzesi’ndeki ikonalar ve Kutaisi’nin tarihi bölgelerinden getirilmiş eserler. Yerlilerle konuşarak efsanevi konukseverliklerini tecrübe etme fırsatı. Lezzetli haçapuri’nin Kutaisi versiyonu olan Gürcü peynirli ekmeği.

Bilinmesi Gerekenler: Şehrin yoksulluğu sebebiyle burada çok sayıda yankesici vardır. Dikkatli olun ama aynı zamanda çok sinirlenmeyin çünkü yankesicilerin çoğu son derece beceriksizdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.