Beyaz Rusya’nın Başkenti Neresidir?

Beyaz Rusya'nın Başkenti Neresidir?
Beyaz Rusya'nın Başkenti Neresidir?

Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’dir. “Komünizmin hayaletini sıcak bir kahveyle tekrar yaşamak” lafı Minsk için söylenmiştir. Çok iyi bir özettir bu. Minsk tam bağımsız bir ulusun başkenti olma rolüne yeni yeni alışmaktadır ve Sovyet komünizmi hâlâ tek esin kaynağıdır. Rutenya, Litvanya, Rus Çarlığı ve Polonya’nın eyalet merkezi olarak geçirdiği zamanlar günümüzde pek önemli görünmemektedir.

Herhangi bir barda, kafede veya öğrencilerin bulunduğu bir kafeteryada, kapitalizmin adaletsizliğini benimsemeden, batıdan en iyi nasıl yararlanılabileceği ile ilgili hararetli tartışmalar duyabilirsiniz. Hatta bu tartışmalar yeni gece kulübüne veya suşi restoranına gidene kadar sürebilir. Minsk hâlâ Stalinisttir ve şehir merkezindeki mimari Minsk’in ve vatandaşlarının 1941-44 yıllarında neler yaşadığını çok iyi anlatır niteliktedir.

Sovyetler Birliği, yüzde 80’i moloza dönüşmüş, nüfusu 50.000’e düşmüş, kültürü (Ortodoks, Katolik, Yahudi ve Rus öncesi dönemden gelen Tatarlar) tamamen yok olmuş bir bölgeyi kontrolü altına almıştır. Sovyetler burayı yeniden inşa etmeye karar vermiş, restorasyon yapmamıştır. İlk proje ise devasa KGB binası (1947) olmuştur. istasyon Meydanı da devlet işlerinin görüldüğü ve ofislerin bulunduğu, ana caddelerle ve insanların düşüncelerini dile getirebilecekleri geniş bir alandır.

Tüm bu sarsıntıların atlatılmasına duyulan ihtiyaç sebebiyle Minsk’teki değişimin hızı baş döndürücüdür. Batı Avrupa’dan gelen ziyaretçiler bu hareketliliği ve düşünce yapısını ilginç hatta hayret verici bulmaktadır. Minsk’in günlük uğraşların tekdüzeliğinden uzaklaşmak için ideal bir yer olduğunu unutmamak gerekir.

Nüfusu: 1,780.000

Ne Zaman Gidilmelidir: Mayıstan Ekime kadar. Ama siyaset, din, müzik, tiyatro ve genel olarak gelecekten bahsetmek için kendinizi yeterince hevesli hissettiğiniz herhangi bir dönem de uygun olacaktır.

Kaçırılmaması Gerekenler: Göçmenlerin (Gürcü, Ermeni, Azeri, Suriyeli; Lübnanlı, Cezayirli vs.) kurduğu açık hava pazadan. Minsk’in azimli ama hâlâ genel olarak modem olmayan ağır imalat sanayilerinin sembolü olan devasa traktör fabrikası. Minsk vatandaşlarının neden 2. Dünya Savaşı konusunda takıntılı olduğunu anlayabilmek için Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi.

Minsk’in eski azametinin bir parçasına tanık olabilmek için Meryem Ana Katedrali’ne (1700-10, 1997’de yeniden inşa edildi) bakan 18. yüzyıldan kalma belediye binası (2003’te yeniden inşa edildi). Gözyaşı Adası ve son dönemde yapılmış olan anıt kilisesi.

Bilinmesi Gerekenler: Minsk 1974’te Kahraman Şehir olarak onurlandırılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.