Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavisi

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavisi
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Tedavisi

Topuk çatlaklıkları neden oluşur? Topuk çatlaklıklarının tedavisi nasıl olmalıdır?

Vücudumuzda kilo alıp vermek ile birlikte çoğu bölgede çatlaklık görmemiz mümkündür. Kimi rahatsız edici kadar belirgin iken kimi çatlaklık belirgin durumda değildir. Vücudumuzun en rahatsız ve çoğu zamanda ağrılı olarak görülen çatlaklık ayaklarımızda topuk kısmında oluşmaktadır. Topuk kısmında meydana gelen çatlaklık ağrılı olmasının yanı sıra estetik olarak da çoğu zaman rahatsız etmektedir. Günümüzde en yaygın olan rahatsızlıktır. Sık sık görülmesi de cildin ne kadar fazla tahriş olduğunu göstermektedir. Topukta oluşan çatlaklık yüksek oranda ağrılıdır ve bazen kanamaya bile gitmektedir.

Evde müdahale edilebilir ancak çatlaklığın yoğunluğuna göre değişmektedir. Ciddi oranda derinin içi görünecek şekilde olan çatlaklara kesinlikle evde müdahale edilmemelidir. Çünkü yarayı artıracak ürünler yaranın iyileşme süresini arttıracağı gibi size ağrılı dönemlerde yaşatabilir. Topuklarda oluşan çatlakların en belirgin nedeni sürekli olarak ayakta kalma olayıdır. Mesleki olarak uzun süre ayakta kalma sonucu çatlaklar meydana gelebilir. Çatlak meydana gelmeye başlar başlamaz nede olsa geçer diye ihmal etmemelisiniz. Kesinlikle her şeyden önce doktorunuza başvurmalısınız. Doktorun yönlendireceği şekilde ilaç kullanımına başlamalısınız.

Çoğu zaman evde yapılan kürler ve kremler uygulanır ancak bu gibi yöntemler tehlike arz ettirir. Çünkü yaraya iyi gelmeyecek bir madde kullanımı yarayı daha da açar ve çoğaltır. Bu da sizin psikolojik olarak kötü olmanıza neden olmaktadır. Çünkü yara belirginleştikçe kanamaya başlar ve topuğa baskı uygulandığında canınızı yakacak kadar ağrı oluşur. Tabi yukarıda anlattığımız uzun süre ayakta kalma sonucu oluşan çatlaklık sadece bir tanesi. Bunun dışında çatlağın oluşmasında rol oynayan birçok neden bulunmaktadır.

Kıyafet kadar ayaklarımıza ve cildimize uygun ayakkabı seçmekte oldukça önemlidir. Özellikle kadınlarda topuğu açık ayakkabı ve sandalet türü ayakkabı seçimleri topuğu hava ile temas etmesi ve cildin kurumasına neden olmaktadır. Topukta bulunan yağların dengesiz dağılmasına da neden olduğundan topuklarda kuruluk meydana gelir.

Aşırı kilolar günümüzün hemen hemen her hastalığını tetiklemektedir. Aşırı kilolardan dolayı vücut ağırlık basıncı olduğu gibi ayaklara yansır ve topuklara baskı uygulanmasından dolayı tahrişler meydana gelerek çatlaklık oluşur.

Ayakta fazla kalmanın dışında fazla oranda yürüme sonucunda da topukta çatlama meydana gelmektedir. Birçok hastalığın belirtisi sonucu oluşan deri hastalıkları egzema ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklar da topuk çatlamasına neden olur. Topuk çatlamasının nedenlerini sizinle paylaştık şimdi de topuk çatlamasının tedavisi nasıl yapılır bu konu hakkında bilgi aktarımında bulunacağız.

Topuk çatlanasının tedavisi nasıl yapılır?

Tıbbi tedavi yöntemleri: Öncelikle topuk çatlaklığının tedavisinin bir an önce başlaması için doktorunuza başvurmalısınız. Doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kesin teşhis sonucunda tedavi planı çizerek işleme başlar. Genellikle topuk çatlamasının tedavisinde öncelikle doktor çatlağın bulunduğu kuru ve sert deriyi alır. Deriyi aldıktan sonra sargı bezi ve krem, ilaç kullanımı yapar. Bir süre ayağınızın topuk kısmı sargıda kalabilir bu gayet normaldir. Yara iyileşinceye kadar doktor onayı ile yürümelisiniz ve uzun süre yaranın bulunduğu topuk üzerine fazla baskı uygulamamalısınız. Bazen yara geç iyileşebilir bu tamamen kişinin yapısına bağlıdır. Geç iyileşen yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için doku yapıştırıcı ilaç da önerebilir.

Evde tedavi nasıl uygulanır?

Evde yapılan tedavide çeşitli kremler ve yumuşatıcılar kullanılarak yapılmaktadır. Ayak topuğunuzun yarası derinse kesinlikle cildiye uzmanına başvurmalısınız. Gereken kremi sizlere zaten önerecektir. Kremi uygulamadan önce ayağınızı bir su kabının içerisinde ılık su ile bekletiniz, 15 dakika kadar bekledikten sonra yumuşak bir havlu ile silin ve ardından kreminizi uygulayın bu işlem sonrasında yaranın olduğu sert deri yumuşayacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.