Parmaklarda Sararma Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Parmaklarda Sararma Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Parmaklarda sararma nedir ve nedenleri nelerdir?

Günümüzde 7 den 70 e hepimiz hangi hastalık olursa olsun mutlaka 1 defa dahi olsa hastalanırız. Kimi bireyler hastalığı kolay atlatır kimi bireyler ise 2 günde iyileşecekken bu gün sayısı 10 güne kadar çıkmaktadır.

Bu durum Tamamen direncin zayıflığından ve bireyin genetik yapısından kaynaklanmaktadır. Sizlere bu yazımızda çoğu insanın rahatsız olduğu ancak mutlaka karşı karşıya kaldığı parmak uçları sararması ve parmak sararması hastalığı hakkında bilgi aktaracağız. Parmak uçlarındaki sararmanın asıl nedeni kılcal damarlardaki kan bozukluklarıdır. Kılcal damarlar ile ilgili olan bu hastalık çoğu bireyde özellikle yaş ilerledikten sonra meydana gelmektedir.

Yaş ilerledikçe damarların yavaş çalışması veya tıkanması sonucu sararmalar meydana gelmektedir. Hatta bu sararma avuç içinde dahi görülebilir. Parmak uçlarındaki sararma tek başına bir hastalık olmayabilir. Genellikle herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelir. Çünkü parmak uçlarındaki sararma tek başına hastalık olmadığından herhangi bir hastalığın belirtisi olarak da karşımıza çıkabilir.

Ancak parmak uçları sararması farklı bir hastalık iken avuç içi sararması veya tırnak renginin değişmesi aynı hastalık değildir. O yüzden bu tür hastalıkları tek tek ele almak gerekmektedir. Parmaklarda sararmanın çok sayıda nedenleri bulunmaktadır. Kullandığınız ilaçlardan tutunda yediğiniz yemeklere kadar birçok nedene bağlı gerçekleşmektedir.

Vücudunuzun neresi olursa olsun normal renginden farklı bir renkteyse ve bu durum uzun süre geçmiyorsa hala devam ediyorsa dikkate almanız şart. Çünkü genellikle vücutta renk değiştirme olayı başka bir hastalığın oluştuğu veya oluşacağına dair belirtisidir. Eğer ciddiye almazsanız bazı hastalıkların erken teşhis dışında ne yazık ki daha sonradan tedavisi yapılamamaktadır. Bu yüzden vücudunuzun neresi olursa olsun herhangi bir değişiklikte mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Hastalıkların belirtisi dışında parmaklarda sararmaya neden olan diğer faktörler kullandığınız ilaçlardır. Bazı ilaçların yan etkisi olarak parmaklarda dudaklarda veya vücudunuzda renk değişimi gerçekleşmektedir.

Özellikle de sigara kullanan bireylerde parmak uçlarında sararma sık sık yaşanmaktadır. Bu yüzden böyle durumlar yaşandığında sigara kullanımını biran önce bırakmalısınız. Sigara kullanmak sadece parmaklarda sararmaya neden olmaz ayrıca yavaş yavaş öldürür. Hayati tehlike dışında normal hayatınızı da inanılmaz bir şekilde engeller ve çalıştığınız işi öksürme, bulantı ve sürekli ihtiyaç yüzünden yapamaz hale gelirsiniz. Bu yüzden sigara öldürür ve sigaradan uzak durmanızı öneririz.

Parmaklarda sararma hangi hastalıkların belirtisidir?

Parmaklarda sararma genellikle mantar gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların belirtileridir.

Sedef hastalığı gibi deri hastalıklarında da belirti olarak parmaklarda sararma görülebilir. Şunuda hatırlatalım ki parmaklarda sararma sedef hastalığında renk olarak genellikle turuncumsudur. Eğer turuncuya yakın bir renk değilse sedef hastalığından bahsetmemiz yanlış olur.

Vitamin eksikliğinden kaynaklı parmaklarda sararma görülebilir. Ancak yeteri kadar vitamin alınması durumunda bu sorun ortadan kalkacaktır. Vücudunuzun alması gereken besin, vitamin ve proteinlere inanılmaz derecede dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunu sağlayabilmenin en kolay yolu düzenli beslenmeden geçmektedir.

Hastalıklar dışında dış faktörlerde parmaklarda sararmaya neden olmaktadır. Özellikle kış aylarında parmakların uzun süre soğukta kalmasından dolayı kan akışı yavaşladığından parmak uçlarında sararma görülebilir.

Parmak uçlarında sararma hastalığının tedavisi nasıl uygulanır?

Parmak uçlarında sararma görüldüğü andan itibaren hemen kalp ve damar hastalıkları hastanesine gidilmelidir. Çünkü damar ile kalp arasında bağ bulunmaktadır. Başvurduğunuz doktorunuz gerekli tahlilleri ve tetkikleri yaparak öncelikle sararmanın nedenini bulmalıdır. Eğer parmak uçlarına herhangi bir hastalık neden olmuşsa en başta bu hastalık tedavi edilir. Tedavi süreci yüksek oranda ilaç ile yapılır.

11 yorum

  • Kardeşim nedeninsigara.
   Çok basit .
   Sigarayı işaret parmağınla ve orta parmak arasında tutuyosun
   Çıkan duman direk olarak işaret parmağına vuruyor.
   Bunun sebebi ilede vuran duman is olarak parmağını sarartıyo.

 1. Benimde işaret parmagıma vardı bir dönem o parmagımdaki tırnak zedelenmişti ve tırak üstüne koruyu sürüyodum (ojemsi bişey) sarılık kaybolmaya başlmıştı dikkate almadı ama düzelince tekrar sararma meydana gelmeye başladı

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.