Kafein Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kafein Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Kafein Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kafein nedir? Kafein hangi maddelerin içerisinde yer alır? Kafeinin faydaları ve zararları nelerdir?

Kafein nedir ve hangi maddelerin içerisinde yer alır?

Kafein Günümüz de en çok tüketilen ve bağımlılık yapan tüm içeceklerde neredeyse bulunmaktadır. kafein mükemmel bir rahatlatıcı ve uyarıcı maddedir. Çoğu zaman günümüz koşuluyla gergin anlar ve stresli anlar geçiririz. Sürekli duygu değişimleri yaşarız.

Bu duygu değişimlerini çoğu zaman kontrol edemeyiz. İşte bu gibi durumlarda hemen kafein içerikli içecekler tercih ederiz. Çünkü daha önceden de kullandığımız bu içeceklerin bizi rahatlattığını ve rahatlatacağını düşünürüz. Aslında haksız da sayılmayız çünkü inanılmaz bir rahatlatıcı özelliğe sahip maddedir.

Kafein ilk olarak kahvede kullanılmıştır. Daha sonraları alkolsüz içeceklere eklenmeye başlamıştır. Bazı içeceklere kafein ek olarak eklenmemesine rağmen içeceklerde kullanılan bitkilerin yapraklarında çok az miktarda da olsa kafein bulunmaktadır. ancak hazırlanma şekli ve yapılış çeşitliliği bakımından kafein oranı düşmektedir.

İş yerinde, evde, okulda, cafelerde ve aklınıza gelebilecek her yerde kahve ve çay tüketimi yapılmaktadır. Sizlerde ellerinde fincan veya bardaklarda meşrubatlar, kahveler, çaylar olan insanlar görmüşsünüzdür. Özellikle masa başında çalışan bireylerde bu oran oldukça yüksektir. Bu içeceklerin içerisinde bulunan kafein maddesi sinir sistemiyle doğru orantılı olup tüm sinir sistemini etkilemektedir.

Uyarı yönü çok yüksektir ve neredeyse kafein diğer uyarıcı maddelerden daha üst seviyededir. Rahatlık vermesinin yanı sıra içerisinde bulunan uyarıcı sayesinde oldukça bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Kahve adı verdiğimiz ve kafeinin yüksek dozda olduğu içecekte sadece uyarıcı ve rahatlatıcı özelliği yoktur. Uykuya karşı dayanıklılığı arttırır. Kişide uyku isteğini müthiş derece de azaltır.

Kafein olarak adlandırdığımız madde bir süreden sonra bağımlılık yarattığı için inanılmaz baş ağrısı ve huzursuzluk yaşatabilir. Şunu da unutmamalıyız ki Bağımlılık tamamen psikolojiktir fiziken hiçbir bağımlılık oluşmaz. Kafeinden çocukları olduğunca uzak tutmalısınız.

Çocuklarda yüksek dozda kafein alımı zehirlenmenin yanı sıra hayati tehlike oluşturabilir. Aynı şekilde yetişkinler içinde yüksek dozda kafein alımı yapılmamalıdır.

Kafeinin faydaları ve zararları nelerdir?

Kafeinin kanıtlanmış yararları ve zararları bulunmaktadır. Bu kanıtlanan yararlar kimilerinde dopinge neden olurken kimlerinde de yüksek doz alımı veya normal alımı farketmeksizin huzursuzluk, dikkat dağınıklığı ve karamsarlık duygularına neden olmaktadır. Tüm bunların yanında kalbimizi de olduğu gibi etkileyebilmektedir. Sürekli olarak kafein tüketildiğinde kalp çarpıntısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kafein almaya devam ettiğiniz sürece de bu çarpıntı tekrarlanmaya devam edecektir. Kafein tüketimi yapıldığında direk olarak bu etkiler görülmeyebilir. Ancak ileriki yaşlarda ve kafein tüketiminin fazlalaştığı dönemlerde yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarına da neden olmaktadır.

Çünkü kafein vücudumuzdan hemen çıkmaz ve vücudumuzda kalmaya devam ettiği sürece vücuttaki kafein oranı artmaktadır. Her birey aynı kafein oranını kaldırmayabilir. Kim için hafifken kimi içinde sağlığa zarar verici olabilir. Şöyle belirtelim ki vücuda giren kafein oranı tamamen vücuttaki enzimlerle orantılıdır.

Eğer vücudunuzdaki enzimler hızlı çalışıp kafeini dışarı salgılarsa herhangi bir zararı veya sakıncası yoktur. Ancak enzimler yavaş çalışıp kafeini dışarı salgılamazsa eğer sağlık açısından kafeini azaltmalısınız aksi takdirde birçok sağlık sorunları ile uğraşırsınız.

Kafein günlük hayatımızda kalıcı yer edinmiş bir maddedir. 10 kişiden neredeyse 5’i mutlaka kafein tüketimi yapmaktadır. Yasal olduğu için çok kolay bir şekilde tüketilir ve kullanılır. Nerdeyse günlük olarak her gün kafein tüketimi yapılmaktadır.

Uyku isteğini de azalttığı için özellikle genç kesim okul veya proje, iş dönemlerinde yüksek oranda kafein almaktadır. Bu almış oldukları kafein uyanık kalmalarına yardımcı olmaktadır ancak kafein dikkat dağınıklığı yaptığından yaptığı işe odaklanma sorunu yaşanabilir. Bu yüzden her zaman kafein tüketilmemelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.