İdrar Yaparken Yanma Hissi, Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Yaparken Yanma Hissi, Nedenleri ve Tedavisi
İdrar Yaparken Yanma Hissi, Nedenleri ve Tedavisi

Sistit adı verilen idrar yaparken yanma idrar yollarının iltihaplanması sonucu gerçekleşen bir ağrılı rahatsızlıktır. İdrara çıkarken idrar yollarının ağrılı bir şekilde yanması hatta idrar yapmayı engellemeye kadar sizi rahatsız edebilir. İdrar yaparken ki yanma hissi kalıcı değildir.

İdrar yolları iltihaplanması geçici bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kadınlarda görülür. Bunun en belirgin nedeni ise üretranın kadınlarda daha kısa olmasıdır. Kadınlarda sıklıkla idrar yolları iltihabı görülür ve her 10 kadından 3 ü mutlaka sistit rahatsızlığı geçirmektedir.

Sistitin belirtileri ve nedenleri nelerdir? Anüs bölgesinde çok sayıda bakteri yaşamaktadır. Bakteriler normal şartlarda idrar yoluyla dışarı atılır ancak bazen bakteri sayısı o kadar fazladır ki bir kızım bakteri dışarı atılamaz. işte bu çoğu bakteri olduğu yerde yaşamaya devam eder. Buda iltihaplanmalara neden olmaktadır. Özellikle idrarını tutma idrar yolları iltihabı dışında idrar yolları enfeksiyonundan kronik böbrek yetmezliğine kadar ilerlemektedir. İdrar yolları iltihaplanmasına bir diğer neden de genital bölgenin sık sık temizlenmemesidir.

Genital bölge nemli olduğundan sürekli olarak bakteri yuvası halindedir. Bakterilerin çoğalmaması ve iltihaba neden olmaması için mutlaka sık sık temizlenmelidir. Cinsel birleşmelerde özellikle temiz tutulmalıdır veya hemen sonrasında temizlenmelidir. İdrar yolları iltihabı kadınlarda görüldüğü kadar erkeklerde de sık sık görülebilir. Bu yüzden hem kadın hem de erkekler olmak üzere bedensel temizliğe çok önem verilmelidir.

İdrar yanması(sistit) belirtileri nelerdir?

 • Idrar a çıkıldığında yanma hissi oluşur,
 • Kontrolsüzce idrara çıkma isteği,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Terleme ve yüksek ateş,
 • İdrar yapılırken kötü kokması ve renginin koyu yada bulanık olması,
 • Cinsel beraberlik sırasında yanma veya ağrı,
 • Yorgun hissi,
 • Kusma veya aşırı mide bulantısı,

İdrar yolu iltihaplarında yanma veya ağrı kasık bölgesine kadar yayılır. Bir süre sonra ağrı kaybolur ancak tedavi edilmezse sürekli tekrarlanabilir.

İdrar yolları iltihabı(Sistit) teşhisi nasıl konulur? Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız özellikle idrara çıktığınızda yanma ve idrar renginin koyu veya kokulu olduğu konusunda şikayetçiyseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktor yapacağı tetkikler ve tahlillerle çok kolay bir şekilde tanı koyabilir. Bireylere göre idrar analizleri yapılır zaten çoğu hastalık idrar tahlilleriyle teşhisi konulmaktadır. Bu yüzden idrar yolları enfeksiyonu teşhisi de aynı günde konulabilir.

Hasta bu durumu ciddiye almalıdır. Çünkü bakterilerin yoğunluğundan kaynaklı sürekli tekrar edebilecek bir hastalıktır ve tedavi edilmediği sürece devam ederek kronikleşir. Kronikleşmesinden dolayı hastanın hem fiziki olarak hem de direnci olarak zayıflamaya başlar ve birçok hastalığa da yol açar. Ancak erken teşhis konulur ve erken tedavi edilirse çok hızlı ve kolay şekilde atlatılır.

İdrar yolları iltihabın (sistit) dan korunma yolları nelerdir? En önemli korunma yollarından bir tanesi idrarınız gelir gelmez yapmalısınız kesinlikle idrarınızı tutmamalısınız çünkü idrarın içerisinde atılmaya hazır bakteriler bulunmaktadır ve idrar yaparken dışarı atılır ancak idrarı tutmanız bakterileri tutmanız anlamına gelmektedir. Bu yüzden idrarınızı tutmamalısınız.

 • İdrar yolları temizliği önden arakaya doğru yapılmalıdır.
 • Cinsel ilişki sonrası ilk 10 dakika içerisinde idrar yapılmalıdır.
 • Genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Çay, kahve ve gibi içecekleri fazla tüketmemelisiniz.
 • Naylon veya pamuk olmayan ve sıkan iç çamaşırı tercih edilmemelidir.

Bol bol sıvı tüketilmelidir. Alacağınız bu önlemler sayesinde iltihap kapma riskiniz azalacaktır. Düzenli olarak temizle işlemini de gerçekleştirirseniz idrar yolları enfeksiyonu kapmadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İdrar yolları iltihabı( sistit) nasıl tedavi edilir? Erken teşhis konulması sonucu eğer tedaviye erken başlanılırsa hastalık çok kısa süre içerisinde antibiyotik kullanımı sonucu hemen geçecektir. Ancak teşhisi gecikmiş bir tedaviye başlanılırsa hastalık kronikleşeceğinden tedavi süresi uzayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.