Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Hacamat nedir?

Hacamat aslında çoğu kişinin yanlış bilmesi ile günümüze gelen bir tür sağlık yoludur. Hacamat aslında bireyden kan alma anlamına gelmektedir. Ancak bu kan alma işlemi bir bireyden başka bir bireye kan verme olarak algılanmamalıdır. Tamamen bireyden alınan kanın yerine sıcaklık hissi verilerek kişinin kanının sulanması için yapılmaktadır. Bir tür kan temizleme kirli kanı dışarı alma yöntemidir.

Hacamat ısı yoluyla kan alma yöntemidir. Hacamat yapılarak alınan kan kirli kan olduğundan tekrar kullanılmamalı veya enjekte edilmemelidir. Hacamat günümüze çok eski zamanlardan buyana gelmektedir. Yeni bir yöntem değildir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin de sıklıkla önerdiği bir yoldur.

Neredeyse 14 asır önceden günümüze kadar gelmiştir. İnanılmaz etki sağlamaktadır. Sayısız hastalığın iyileşmesine neden olmuştur. Hatta bir sözün de peygamber efendimiz:

Tüm insanların sağlığı için başvuracağı en iyi yol hacamattır, demiştir. Kana ısı adı verilen plazmanın geçmesi ile alışkanlık haline gelen artan kanın aynı zamanda çevredeki organlara da yayılarak kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Hacamat ile damardan kan alma işlemi tamamen farklıdır çoğu insan bunu birbiri ile karıştırmaktadır ancak kesinlikle aynı işlem değildir. Damar yolu ile kan alma temiz ve kirli kanı ayrıştırmadan yapılır, ancak hacamat deri altında kalan kirli kanın dışarıya çıkmasını sağlamaktadır. Damar yolu ile alınan kan sulu ve temiz kandır, hacamat ise işe yaramayan ve vücudumuza tamamen zararlı olan kanı almaktadır.

Hacamat uygulamak sadece temiz kanı alma işlemi değildir. Aynı zamanda vücutta bulunan ve vücuda zararlı olan fazla kanı almak için de kullanılan ve kesin sonuç alınan bir yöntemdir. Hacamat tamamen sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Hasta ve sağlıklı olmayan insanların yaptığı bir tür hastalıktan kurtulma yoludur. Birkaç hadiste hacamatın önemi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Hacamat tedavisinin uygulanması;

Belirli ve uygun noktalardan pıhtılar ve toksik maddeler vakumlanarak kılcal damarların tıkanıklıklarını açmak ve kirli kanın dışarıya çıkmasını sağlama işlemidir. Sağlık sorunu olan bölgenin kan akışı sağlanarak sağlıksız olan bölgenin düzelmesinde etkili olacak kirli ve pıhtılaşmış kanın yerine temiz kan dolaşımının sağlamak için yapılır.

Hacamatın hiçbir yan etkisi yoktur, aksine ilaçlara oranla daha hızlı etki göstermektedir ve kesin sonuç alınmaktadır.
Hacamat yapılmaya başlandığı dönemlerde her 3 kişiden biri mutlaka bu işlemi yapabilmekteydi ancak zamanla etkisi fark edilerek tıp dünyasına katılmıştır. Ayrıca İslam dini olarak peygamber efendimizin de desteklediği bir tedavi yoludur.

Tıp dünyasının dehası olarak bilinen ibn-i sina hazretleri el kanun fıt tıbbı kitabında ve daha birçok kitabında da hacamat tedavisi ile ilgili birçok yazı paylaşmıştır. Hacamat tedavisinin ne kadar sağlıklı ve etkili olduğunu ve hacamatın önemini sıklıkla vurgulamıştır.

Hacamatın tedavi yolu ve tedavideki önemi ile ilgili bilgileri aktardık. Ayrıca çok sayıda hacamat ile ilgili hadisler de bulunmaktadır. isterseniz eğer bu hadislere de göz atabilirsiniz. Hem tüm dünya olarak hem de İslam dünyasında hacamatın inanılmaz muhteşem bir yeri vardır.

Hacamatı sadece hasta olan bireyler yaptırmamalı düzenli olarak sağlık açısından da bireyler yaptırabilir. Ancak çok fazla yapılmamalıdır. Yılda en fazla 3 kez yapılması makbul görülmüştür. Fazlasını yapmak düzenli olan sağlığınızın bozulmasına neden olur.

Kanın temizlenmesi için sadece hacamat yapılmaz. Hacamat kan temizlemek için yapılsa da beslenmenize de özen göstermelisiniz. Aksi takdirde temizlenen kan tekrar kirlenir ve hiçbir fayda sağlanmamış olur. Bu yüzden yediğiniz içtiğiniz her bir maddeye dikkat etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.