Ellerde Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ellerde Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?
Ellerde Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Ellerimiz günümüzde dış etkenler ile en çok temas eden organımızdır. Böylelikle yüksek oranda mikrop, bakteri barındırmaktadır. Ellerimiz dış havanın verdiği kurulukla da zamanla çatlamaya başlar ve bu çatlama kimi zaman hassas derinin dışarı çıkmasıyla can acıtır hale gelmektedir. Ellerde deri soyulması belli başına bir hastalık olmayabilir.

Kimi hastalığa bağlı olarak da görülmesi mümkündür. Bunu ayırt etmek için tabi ki de doktorumuza başvurmalıyız. Deri soyulması kimi zaman kendiliğinden iyileştiği bile görülür. Ancak deri soyulması hastalık dış etken dış hava derken bir de kullandığımız deterjan, şampuan, kozmetik ürünleri veya alerjiye bağlı olarak da görülebilir.

Eğer dış hava ile ilgili ise dışarı çıktığımızda hava soğukluğunu hissediyorsak ellerimizi yumuşatıcı kremler kullanarak yumuşamasına yardımcı olabiliriz. Özellikle kış aylarında havanın soğukluğu nedeni ile eller de kuruma görülebilir.

Güneş ışınlarının teması durumunda ellerdeki nem oranı azalır ve ellerde çatlama veya kuruluk görülür. En dikkat edilmesi gereken dış faktörlerden birisi de sıcak su kullanımıdır. Çünkü sıcak su kullanımı vücuttaki nem oranını azaltır ve cildin kurumasına neden olur. Bunun dışında günlük olarak kullandığımız çoğu deterjanlar ellerimizi tahriş etmekle beraber kurutmakta ve bu kurutma sonucu ellerde deri soyulması görülmektedir. Eğer deterjanı kullanmak zorundaysak özellikle temizlik yapmakta kullanılması zorunluluğu yaşıyorsanız ellerinizin deterjan ile temas edilmemesi için temizlik eldivenleri kullanabilirsiniz.

Bu sayede hem elleriniz tahriş olmamış olur hem de kuruluk yaratarak deri soyulması gibi rahatsızlıkları yaşamamış olursunuz. Dış etkenlerden sonra ellerde deri soyulması rahatsızlığına neden olan bir diğer etken ise kullandığımız ilaçlardır. Kullandığımız ilaçların yan etkisi olarak da karşımıza çıkabilir. Çünkü kullandığımız her ilacın mutlaka bir yan etkisi vardır.

Ancak her yan etki her hasta da ve her yan etki aynı rahatsızlığı oluşturmaz. Çünkü tamamen hastanın genetik ve kişisel direncine göre değişiklik gösterebilir. Yan etki olarak birçok belirti görülebildiği gibi en can sıkıcı belirtilerden biri ellerde kuruluk hissi ve deri soyulmasıdır. Bu gibi durumlarda endişe etmenize gerek yoktur. İlaç kullanımı devam ettiği sürece deri soyulması da devam edecektir. Ancak ilaç kullanımını kestikten sonra ellerde deri soyulması devam ediyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Cildin kurumasına neden olan hatta çatlaklıkların derin olarak meydana geldiği cilt hastalıkları gibi rahatsızlıklar da doktora başvurmak çok önemlidir. Cilt hastalıklarında istediğiniz kadar nemlendirici türü kozmetik ürünleri kullanın sizlere hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Cilt enfeksiyonlarında yaralar derin olabilmekle beraber hassas deri dışarı çıktığından krem türü ilaçlar kullanıldığında enfeksiyona bağlı olarak yaralar daha da belirginleşebilir. Vücutta pul şeklinde döküntüler, kuruluk, kızarıklık, bazı durumlarda şişlik gibi belirtiler görülür görülmez acil olarak doktora başvurulmalıdır.

Evde kullanacağınız bir ilaç veya içerisinde birçok katkı maddesi aroma bulunan vücut kremleri yarayı daha da kötüleştirerek açık yaralara ve kanamalara neden olabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi ile ilaç kullanımı önerilir. Cilt hastalıkları olarak adlandırdığımız ellerde deri soyulmasının tedavi ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgi aktarımında bulunacak olursak iki başlık altında sizleri bilgilendirebiliriz.

İlk olarak eğer deri rahatsızlığınız dış faktörlere bağlı olarak oluşmuşsa kış aylarında soğuktan korunmak için kış eldivenleri kullanabilirsiniz. Özellikle soğuk havanın teması ile ve sıcak suyun teması sonucunda ellerde kuruma yaşanıyorsa sık sık nemlendirici ile nemlendirip kurumasını önleyebilirsiniz.

Bunların dışında cildinizde dış faktörlerin neden olduğu rahatsızlıklar dışında derinizde soyulma kızarıklık, şişlik veya kanama gibi yaralar görülüyorsa mutlaka cildiye doktorunuza giderek şikayetinizi belirtmelisiniz. Yaralar daha da büyümden veya cildiniz hasar görmeden başvurmalısınız ki doktor yapılacak olan tetkikler sonucunda teşhisi belirleyerek ilaç tedavisine başlamalıdır. Ne kadar erken tedaviye başlarsanız hastalığınız da o kadar erken son bulur.

19 yorum

  1. Selam hocam bizleri bu konuda aydınlattığınız için teşekkür ederim benim bir sorunum var ayaklarında sürekli çatlama topuklarda deri kuruluğu oluyor beni baya rahatsız ediyor bana bir tavsiyede bulunan Bilirmisiniz şimdiden teşekkürler hocam

  2. Hocam Eşim akciğer kanseri şu anda tedavileri bitti işin tedavisinde kemoterapi gördü genel durumu halsiz nefes almasında zorluklar yaşıyor avuçların içinde kırmızı benekler oluştu daha sonra avuç içleri soyulmaya başladı Bu neden kaynaklanıyor lütfen aydınlatır mısınız

  3. benim elimdeki derilerde böyle deriler beyazlayarak içi hava oluyor ve bende soymak zorunda kalıyorum ve kalan görüntü hiç hoşuma gitmiyor ne yaparsam geçer o arada eskidende olmuştu ama zamanla geçti tabi benim bunu soymam bir tik gibi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.