Doğal Probiyotik Besinler Nelerdir?

Doğal Probiyotik Besinler Nelerdir?
Doğal Probiyotik Besinler Nelerdir?

Sindirim sistemimizin daha iyi çalışması, mide ve bağırsak hastalıklarından korunmak için günlük beslenmemize doğal probiyotikler eklemeliyiz. Doğada yetişen tüm bitkilerde iki tür bakteri vardır. Bunlardan birincisi hastalıkların oluşumunu kolaylaştıran ve insan sağlığını tehdit eden patojen denilen bakterilerdir. İkincisi ise, sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlayan yararlı bakteriler olmaktadır.

Patojenler insan derisi dâhil etrafımızdaki her şeyde vardır. Yaralı bakteriler ise, sindirim işlemine yardımcı olmak amacıyla bağırsaklarda yaşamaktadırlar. Bağırsaklarda bulunan bakteriler olmadan yediğimiz hiçbir besin maddesi midemizde sindirilemez. Bu nedenle çok fazla antibiyotik kullanmak patojen bakterileri öldürürken bir yandan da bağırsaklardaki bu yararlı bakterilere de zarar vermektedir.

Bağırsaklarda bulunan yaralı bakterilerin azalması veya ölmesi ise birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bu nedenle uzmanlar antibiyotik kullanımının kontrolü ve gerekli durumlarda kullanılması için uyarılarda bulunmaktadır.

Doğal Probiyotik Besinler Nelerdir? Az öncede belirttiğimiz gibi doğal probiyotik besinler sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Probiyotik gıdalar, canlı mikroorganizma içeren gıdalardır ve sindirim işleminin gerçekleşmesinde büyük rol oynarlar. Son günlerde bu canlı organizmalar bazı yiyecek maddelerine eklense de doğal probiyotiklerin sağlığa daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Piyasada bu tür pirobiyotik besin takviyeleri satılmaktadır. Ancak bu besin takviyeleri yapay oldukları için bazı yan etkilerinin olacağı asla unutulmamalıdır. Bu nedenle özellikle yüksek miktarda antibiyotik kullanımının ardından doğal probiyotik besinlerin tüketilmesinde büyük fayda vardır. Probiyotik kelimesi “yaşam için iyi” anlamına gelir. Antibiyotikler ve diğer bazı ilaçlar hastalığa neden olanlarla birlikte yararlı bakterileri de yok ederler.

Aşırı işlenmiş gıdaların tüketimi veya fiberden zengin olmayan bir diyet vücudunuzdaki probiyotiklerin azalmasına neden olabilir. Uzun süreli ishal ve stres vücuttaki probiyotik bakterileri yok edebilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da probiyotik bakterilerin azalmasına ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olur. Bazı doğal probiyotik gıdalar şunlardır; Süzme peynir, lahana turşusu, ayran, kefir, yoğurt, pastörize edilmemiş zeytin ve turşudur. Bu gıdalar dışında dünya mutfaklarından tavsiye edilen ve doğal probiyotik oldukları belirtilen gıdalar da vardır.

Bu gıdaların bazıları şunlardır:

-Natto: Bir Japon yemeğidir ve soya fasulyesinin fermente edilmesiyle hazırlanır.

-Miso: Miso’da bir Japon gıdasıdır. Soya salçasıyla hazırlanmış bir tür sostur.

-Kim Chi: Geleneksel Kore yemeklerinden biridir ve fermente edilmiş lahana ve baharat karışımından oluşur.

Idli: Hindistan’da aperatif olarak tüketilir ve siyah mercimek ve pirincin fermente edilmesiyle hazırlanır.

-Dhokla: Hint aperatifidir ve nohudun fermente edişmiş halidir.

-Dosa: Geleneksel Güney Hint yemeği olarak bilinir ve bu yemekte pirinç ve yeşil mercimeğin fermente edilmesiyle hazırlanır.

Doğal Probiyotik Besinlerin Faydaları Nelerdir? Doğal probiyotik besinler, yiyeceklerdeki mineral ve vitaminlerin emilimini arttırmaktadır. Bu besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi kabızlık, kolit, kolon kanseri, çeşitli enfeksiyonlar kötü sindirim sisteminden kaynaklı bazı hastalıkların oluşumun engellemektedir. Yararlı bakteriler, vücuttaki zararlı bakterilerin azaltılmasına yardımcı olur ve hastalık sonrası iyileşme sürecine de büyük katkılar sağlar. Mide rahatsızlığı, ishal, hazımsızlık, şişkinlik, bağırsak sendromları ve diğer bağırsak rahatsızlıklarını önlemede de yardımcı olur. Ayrıca, çok büyük ölçüde alerjik reaksiyonları azaltır ve aynı zamanda solunum yolu hastalıklarının oluşumunu da azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de olumlu etkileri büyüktür. Yapılan son araştırmalara göre, doğal probiyotik besinlerin özellikle mesane kanseri riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Probiyortikler bağışıklık sistemini güçlendirdiği için çocuklarda egzama oluşumunu azalttığı ve önlediği de bilinmektedir. Doğal Probiyotik Besinlerin Yan Etkileri Nelerdir? Doğal probiyotik besinler yararlı bakteriler bakımından zengin oldukları için alternatif tıpta yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte eczanelerde kapsül, toz ve tabletler şeklinde satılan yapay probiyotikler de mevcuttur. Ancak yan etkileri düşünüldüğünde doğal probiyortiklerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre probiyotiklerinde aşırı miktarda kullanılması sağlığımız açısından sakıncalıdır. Aşırı derece probiyotik kullanımı gaz ve hafif şişkinlik tarzında hafif bazı yan etkiler gösterebilir. Özellikle yapay probiyotik kullanacağınız zaman mutlaka doktorunuza danışın ve onun belirlediği miktarlarda kullanmaya özen gösterin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.