Beyin Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Beyin Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Beyin Kanamasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması dediğimiz aniden gerçekleşen rahatsızlık çağımızın sık sık görülen rahatsızlıklarından bir tanesidir. İnanılmaz hayati tehlikesi olan bir rahatsızlıktır. Özellikle yaşlı ve yüksek tansiyonu olan bireylerde görülmektedir. Çağ hastalığı olarak görülen beyin kanaması kişide en fazla hasra bırakan ve inanılmaz uzun tedaviler gerektiren hastalıklardır.

Çoğu hasta erken müdahaleden dolayı hayati tehlikeyi atlatmaktadır. Eğer erken fark edilip tedavi edilmez ise hem hayati tehlike taşımaktadır hem de felç kalma ihtimali yüksektir.

Bu yüzden baş ağrılarını özellikle de dikkate almak gerekir. Beyin kanaması şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı ile karşımıza gelmektedir.

Beyin kanaması geçirdiğini anladığınız hastayı hemen baş kısmının yukarıya gelecek şekilde yatırılmalıdır. Elbiselerinin önü açmalı veya kravat gibi nefes alıp vermeyi zorlaştıran aksesuarlar varsa bunlar çıkarılmalıdır. Eğer hasta kusmaya başlarsa başı yana çevirmelisiniz.

Ağız içerisi sürekli olarak temiz tutulmalı herhangi bir yiyecek varsa ağzında veya herhangi bir nesneyi yutmasına izin vermemelisiniz. Eğer şuur kapalı durumda nefes alması zorlaşır. Kesinlikle kendi ilaçları da dahil olmak üzere hiçbir ilaç verilmemeli ve ambulansa haber verilmeli mümkün olduğunca hasta hareket ettirilmemelidir.

Not: Bu bilgiyi asla unutmayın ki beyin hücreleri en fazla 3 dakika kadar kansız kalabilir.

Yapay solunum yaratma;

Nabız kontrolü en başta yapılmalıdır ve hemen hemen hepimizin yaptığı bilekten nabız ölçülmemelidir. Bilekten nabız alma zayıf kalması durumunda yanlış yardım da bulunur hastanın hayati tehlikesini arttırırsınız. Bu yüzden boyunun tek tarafı olmak üzere herhangi bir tarafa parmağınızla hafif basınç uygulayarak ölçebilirsiniz. Her iki taraftan nabız ölçümü yapmayı denemeyin çünkü kan akışını yavaşlatabilirsiniz. En kesin sonucu şah damarından alabilirsiniz.

Beyin kanaması inanılmaz derecede tehlikesi bulunmaktadır ve beyin kanaması tamamen zamana karşı bir hastalıktır. Gerçekleşmeye başladığı an ile en geç müdahale edilmesi gereken süre 4 veya 6 dakikadır. Eğer bu süreyi geçerse beyin ölümü aniden gerçekleşebilir. Eğer beyin ölümü gerçekleşirse solunum alınmaz ve solunumun alınmaması da oksijen eksikliğine neden olur ve hasta kaybedilebilir.

Yapmanız gereken ilk müdahale solunum yolunu açmanız olacaktır. Hastanın dili mutlaka kontrol edilmelidir aksi takdirde nefes alımını engelleyebilir.

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

Beyin kanaması çoğunlukla strese bağlı bir hastalıktır. Çok fazla düşünme, stres yaratama gibi durumlarda daha sık görülmektedir. Beyin kanaması geçiren bir hasta öncelikle çok yüksek derecede baş ağrısı sanır çoğu hasta bu baş ağrısını dikkate almayıp ilaçla geçiştirmeye çalışır ve sonuç kendisine kalıcı hasra olarak döner. Bu yüzden eğer şiddetli baş ağrısı yaşayan bir yakınınız veya siz şiddetli baş ağrısı yaşarsanız mutlaka müdahale yapılması için bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Baş ağrısının yanında birde konuşma bozukluğu veya durduk yere baş ağrısına bağlı olarak kusma görülebilir. Az görülse de baş dönmesi de yaşanmaktadır.

Beyin kanamasının baş ağrısının fazla görülmesi gibi birde başta şişlik fark edilebilir. Eğer baş kısımda herhangi bir şişlik görürseniz mutlaka beyin kanaması aklınıza gelmelidir. Hemen acil müdahale yapılması adına sağlık kuruluşuna gitmelisiniz aksi takdirde kalıcı hasarlar, felç durumu ile karşı karşıya kalırsınız.

Tamamen zaman ile yarışan bir hastalıktır. Bırakın saniyeyi salisenin bile önemi çoktur. Çoğu beyin kanaması geçiren hasta daha sonradan felç ve felce bağlı sakatlıklar ile yaşamını sürdürmektedir.

Beyin kanaması geçirildiğinde dış taraftan bakıldığında herhangi bir belirti, kanama vs bir durum olmayabilir bu hastanın beyin kanaması geçirmediği anlamına gelmez. Kesinlikle öyle bir kanıya varmamalısınız.

Beyin kanamasında özellikle ilk 48 saat hastanın sonraki hayatını belirlemektedir. Ne kadar erken müdahale edilirse hayati tehlike bir o kadar azalır. Erken müdahale hayat kurtarır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.