Tonik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tonik Nedir? Nasıl Kullanılır?
Tonik Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çoğu bayan makyaj yapma hakkında fazla bilgiye sahiptir. Fakat maalesef makyaj temizleme konusunda çoğu kişi yeterli bilgiye sahip değil. Aslında makyaj temizleme aşaması da en az makyaj yapmak kadar bilgi ve özen gerektiren bir işlemdir. Çünkü tam olarak temizlenmeden bırakılmış bir ciltte çeşitli cilt problemleri ortaya çıkacaktır. Böyle durumlar yaşanmaması için gece yatmadan önce makyaj temizliğinin güzel bir şekilde yapılması gerekir. Makyaj temizlemek için genelde tonik kullanılır.

Tonik, cilt için oldukça yararlı bir üründür. Makyaj temizlerken veya sivilce gibi cilt problemlerinin görüldü zamanlarda kullanılır. Günlük bakım yapıldıktan sonra son aşama olarak tonikle yüz iyice temizlenir.

Tonik oldukça özel bir maddedir. Genellikle içerisinde alkol ve su karışımı bulunur. Bazı toniklerde portakal çiçeği, gül suyu gibi farklı maddeler kullanılarak karışımlar elde edilir. Yalnızca gül suyu bile tonik olarak kullanılabilir ve güzel sonuçlar verebilir.

Şimdi sizlere toniğin cilt temizleme üzerindeki etkilerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Gün içinde ciltte birikmiş olan yağ, kir ve makyaj artıklarını suyla tamamen temizlemek için ne yazık ki mümkün değildir. Her ne kadar yıkasanız bile bazı makyaj malzemeleri yüzünüzden ayrılmaz. İşte tam da bu noktada tonik yardımınıza koşuyor.  Çünkü ılık suyla çıkmayan makyaj artıkları tonik sayesinde kolayca temizlenebilir.

Tanığın bir diğer özelliği de yüzdeki gözenekleri sıkılaştırmasıdır.  Cilt üzerinde birikmiş olan ölü hücreler, makyaj attıkları ve sabun artıkları gibi maddeler ciltteki gözenekleri kapatır ve cildinizin nefes almasına engel olur. Cilt üzerindeki gözeneklerin kapanması, sivilce ve akne gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Tonik ile temizlenmiş bir ciltte bu sorunlar minimuma iner. Bu yüzden de daha doğal ve sağlıklı bir görünüme davetiye çıkarmış oluruz.

Siz de günlük yaşamınızda makyaj yaptığınız bir günün ardından tonik ile yüzünüzü temizlemeyi asla ihmal etmeyin.  Zaten bu işlemi bir alışkanlık haline getirirseniz size hiç zor gelmeyecektir. Sitemize hergün eklenen yeni yazıları kaçırmamak için bizi hergün ziyaret etmeyi unutmayın. Makyaj ile ilgili vermiş olduğunuz ipuçlarınaa göz atmak için, önceki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.