İğne Oyası Modelleri Ve Yapılışı (Yeni)

İğne Oyası Modelleri Ve Yapılışı (Yeni)
İğne Oyası Modelleri Ve Yapılışı (Yeni)

İğne oyası aslında stres atmak için de çok güzel bir yol olabilir. Zira iğne oyası yaparken zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamayabiliyorsunuz. Oya işleri bayanların günlük olarak da yapabilecekleri bir iş olabilmektedir. Hatta bazı insanlar sadece bu oyaları yaparak farklı modeller oluşturarak geçimini de sağlamaktadır.

İğne oyası kolay ve güzel bir durum olmasıyla beraber püf noktaları da bulunmaktadır. Püf noktalarına uyulmasıyla çok güzel bir iş başarılabilir.
İğne oyasının nasıl hazırlanılacağına dair önce şunları inceleyelim.
Öncelikle biraz uzun ve elde kolayca tutulabilecek bir iğne seçilmelidir. Zira büyük bir iğne ile uğraşma çok zor olacağından yapacağımız iş de zorlanacaktır. İğne oyası için özel olarak hazırlanmış iğnelerden de alabilirsiniz.
İkinci olarak bir ip seçilmelidir ki ipimiz mutlaka iyi bir ip olmalıdır. Çok ince olmamasının yanında çok da kalın olmamalıdır.
Sonrasında kumaş seçimini yaparken fazla esnek olmayan ve ince olmayan kumaşın seçilmesi tercihen kolay öğrenilmesi için gereklidir. Ardından Makas seçimi yapmamız gerekmektedir ki ince ağızlı nakış makası tercihler arasında ilk sırada olmalıdır.
Şimdi iğne oyasının nasıl yapıldığını sırasıyla anlatmaya başlayalım.
İlk olarak elimize aldığımız iğneye ipimizi geçiriyoruz. İpimizi çok uzun ve çok kısa bırakmayalım. Rahat kullanabileceğimiz boyutta olmalıdır.
İpimizi kumaşa geçirip parmaklarımızla tutuyor ve sonrasında iğneyi kumaşa batırıyoruz. İp sürekli olarak iğnenin üzerinde olmalıdır. Daha sonrasında iğneye geçirilmiş olan ipin iki tarafını da tutarak iğnenin altından dolayıp bir kenara doğru bırakıyoruz.

iğne oyası nasıl yapılır

İki ip arasından geçen iğne düğüm şeklini alacaktır ve orada bir düğüm oluşacaktır. Düğüm oluştuğu zaman o düğümü tutup iyice sıkmak gerekiyor.
İğne oyasının en önemlisi düğümlerin sıkı olmasından kaynaklanmaktadır. Gevşek atılan bir düğüm sonradan bozulmaya uğrar ve dizilişi bozacaktır. Düğümü sıkarken parmaklarınızla iyice tutmalısınız.
Şayet düğüm düzgün atılmazsa kumaş zarar görecektir.
Düğümlerimizi böyle tekrar ettikten sonra oyamız neredeyse bitmiş olacaktır. İpinizin kıvrımını ayırmadan deforme ederseniz pırpır elde edecek olursunuz. Düğümü oluşturduktan sonra dikkatli bir şekilde düğümle fazla uğraşmadan düğümü sıkmamız gerekiyor. ardından pırpırın boyunu ayarlamaya çalışırken pırpırımızı bozabiliriz. İpimiz iğnemize dolanırken ipin ilk geçen çıkıntısını parmaklarımızla tutup pırpırı güzelce ayarlamalı ve onu bozmadan düğümü sıkıp ilk atılan düğümün yanına yanaştırmalıyız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.