Genital Hijyen Nasıl Sağlanmalı

Genital Hijyen Nasıl Sağlanmalı
Genital Hijyen Nasıl Sağlanmalı

Normal şartlarda vajinanın harikulade bir savunma mekanizması ve üretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapakçığı vardır. Bu sayede genital bölgede bakteri oluşumu en aza indirilir ancak her ay görülen adet genital bölgeyi bakterilere açık hale getirir. Çünkü kanamalarda oluşan proteinler bakterilerin aradığı ortamı oluşturur. Bir de buna cinsel ilişki eklenince enfeksiyon kapma riski daha da artar. Bu nedenle kadınların özellikle adet dönemlerinde daha dikkatli olmaları gerekir. Peki, genital hijyen nasıl sağlanmalı? Bu konuyu maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

• Jinekologunuz aksini önermediği müddetçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen temizlik ürünlerini kullanmayın çünkü orada bizim için önemli ve vajinaya dost bakteri türü laktobasiller vardır. Bu bakteriler asitli ortamda ürer ve sağlığa zarar veren bakterilerle savaşır. Ancak gerekli asit olmadığında bu bakteriler de azalır ve vajina tehlikelere açık hale gelir. Östrojen salgılanması azaldığında ya da kimyasal girişleri olduğunda da laktobasiller azalma gösterir. Bunun yanı sıra vajina zaten kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir.

• -Taharet alınırken yıkama önden arkaya doğru olmalıdır. Eğer böyle bir temizlik yapılmazsa dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaşabilir.

• – Mantar ve diğer bakteriler nemli ortamda daha kolay ürer. Bu nedenle vajina daima kuru tutulmalıdır. Bunun yanında iç çamaşırını günlük olarak değiştirmelisiniz.

• -İlişki sonrasında ve normal zamanlarda gelen idrar ihtiyacı asla ertelenmemelidir. Ertelendiği takdirde bakteriler enfeksiyona neden olmak için gerekli zamanı bulur. İdar yapıldığında ise bakteriler idrarla beraber dışarı atılır.

• -Yeterli ıslaklık ve kayganlık oluşmadan ilişkiye girilmemelidir. Çünkü kuru kalan vajinada tahriş olabilir ve buda bakteri oluşumuna neden olur.

• – Adet döneminde ise; tampon tercih ediliyorsa sık sık değişimi sağlanmalıdır. Çünkü tampona kan dolmasıyla beraber bakteriler de dolmaya başlar. Ayrıca denize giriliyorsa tamponun ıslak kalmaması açısından da deniz çıkışında hemen tampon yenisiyle değiştirilmelidir. Ayrıca adet dönemlerinde ilişkiye girmemek de enfeksiyona neden olunmaması açısından önemlidir.

• – Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birini taşıma riski olan biriyle ilişkiye girecekseniz prezervatif kullanımını ihmal etmemelisiniz.

• – Eğer dışarıda bir yerde tuvalete girecekseniz, klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kâğıtlardan kullanmalısınız. Gittiğiniz yerde böyle bir seçeneğiniz yoksa peçetelerle tampon bölge yapabilirsiniz. Genital hijyen nasıl sağlanmalı, hakkında verdiğimiz tüm bilgileri dikkatlice okuyup uyguladığınızda istenmeyen sağlık sorunları ile karşışamazsınız ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Sağlıklı günler dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.