Toy Kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Toy Kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Toy Kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Toy kuşlarının yirmi beşi aşkın türü vardır, hepsi de Eski Dünya kuşlarıdır. Turnaların bu akrabalarının cüsseleri orta ile iri arasında oynar. Fakat bacakları turnalarınkinden kısa, vücutları da daha ağırdır. Başları oldukça iri, gagaları kuvvetli ve kökünde aşağı basılmıştır.

Toy kuşları kurak ovalara rağbet eder ve buralarda hızlı koşarlar. Asya bozkırlarında çok kere at üzerinde avlanırlar. Toy kuşlarının irilerinden bazıları 14 – 15 Kg. ağırlığında olup uçan kuşların en ağırları arasında yer alırlar.

Toy kuşlarının yiyecek listesinde çeşitler zengindir: Bu kuş tohum, yeşil sürgünler, böcekler, küçük sürüngenler, hatta sıçan ve kuş yer. Eti çok lezzetlidir.

Dişisi yerdeki sığ bir girintinin içine kamuflaj kaidelerine uygun 2 4 yumurta yumurtlar. (Otididae) ailesinin başlıca bulunduğu yer Afrika’dır, fakat Asya’nın yerlisi olan birkaç türü de vardır. Bir türü ise Avustralya’da bulunur.

Büyük toy kuşu: Büyük tay kuşu Avrupa’nın en iri kara kuşudur. Uzunluğu 1 metreden yukarı, ağırlığı 14. 16 kilodur. Geçen yüzyılda Avrupa’nın bir-çok yerlerinde dölü tükenmişse de, Polonya’da, Doğu Avrupa’da ve Asya’nın orta, doğu ve batı bölgelerinde rastlanır. Büyük toy kuşu’nun rengi gridir, büyük kanat tüyleri ise siyahtır. Gagasının dibinden uzun beyaz kıllar sarkar. Erkeğinin boynunda ince deriden bir kese vardır.

Çiftleşme zamanında boynundaki keseyi şişirerek, başını arkaya atarak, kuyruğunu havaya dikerek ve yayarak, kanatlarını ise aşağı sarkıtarak gezer. Bu mevsimde pek kavgacı olan erkekler, ihtimal havanın boğazlarından birden-bire dışarı sürülmesinden ileri gelen top gümbürtüsü gibi tehdit edici bir ses çıkarırlar.

Küçük toy kuşu:  Küçük toy kuşu, Kuzey – batı Afrika’da, Doğu ve Batı Afrika’da ve Batı Asya’da yaşar. Bunun sırtı, kızılımsı sarı fon üzerinde kahverengi ve siyah lekeli ve ondülelidir. Siyah boynu geniş bir beyaz halka ve enine bir beyaz şeritle süslüdür. Uzunluğu 50 santim kadardır. Dişisi daha ufak ve daha gösterişsizdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.