Tespih Böceği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tespih Böceği Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Tespih Böceği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tespihböcekleri toprak üstünde yaşayan eklem bacaklı hayvanlardandır. Görünüşlerinin aksine kırk ayaklarla değil karides ve istakozlarla yakın akrabadır. Mavi bir kanları vardır ama solungaçlarıyla nefes alırlar. Solungaçlar, karınlarındaki pleopod (kelime anlamı “yüzen ayaktır”) denen organlara bağlıdır ve içinde sıvı tüplerinden oluşan ve oksijenin havadan ayrıştırılmasını sağlayan bir ağ vardır. Bu nedenle tespihböceği suyun altında bir saate kadar sorunsuz bir şekilde kalabilir.

Tespih böceklerinin bir sürü lakabı vardır: “Anaç böcek”, “toparlak böcek”, “armadillo böcek”, “pasaklı”, “grammerzow”, “çiki domuz”, cheeselog”, “bibble böceği”, “geviş getiren kurt”, “tabut katili”, “maymun boku”, nohut böceği”, “karınca nine”, “granfer”, “Billy Banker” ve “tiggy köpek” bunlardan bazıları. Hollanda’da pissebed deniyor (kelime anlamı “yatağa işeyen”). Bunun nedeni bu hayvanın işe memesidir. Tespih böceğinin geçirgen kabuğu, amonyak gibi atıklarını sıvı idrar olarak değil buharlaşarak dışarı vermesini sağlar.

Cüsselerine göre diğer hayvanlardan daha fazla azotlu atık üretirler. Geçirgen kabuk aynı zamanda su kaybına karşı savunmasız oldukları anlamına gelir. Büyük gruplar halinde bir arada olma eğilimleri sayesinde nemi tutabilir  ve kendilerini yırtıcılardan koruyabilirler.  Kara kurbağaları, ağaç böcekçileri ve kırk ayaklar tespih böceğini çok sever.

Bazı sinek larvalarını tespih böceğinin içine bırakır  ve hayvanı içeriden yer. Ağaç biti örümceği (Dysdera crocata) sadece tespih böceğinin üstünde yaşar ve hayvanın üzerine tutunmak için gelişmiş özel dişleri vardır.  Tespih böcekleri bir şey içmek için kıçlarını kullanır. Uropod adı verilen küçük çatallı tüpler suyu anüsün içine emer. Yeme konusunda da pek titiz değillerdir. Bozulmuş sebzeleri tercih ederler ama kurak aylarda kendi dışkılarını da yiyebilirler.

Yeni Zelanda türü deniz tespih böceği (Scyphax ornatus) genelde boğulmuş bal arılarının üstünde yaşar. Kendilerine özgü bu tuhaf alışkanlıkları, bir gübre yığınında işlerine yarıyor ve çöp yeme konusunda bu kadar hevesli olmalarından dolayı doğa tarihi müzelerinde narin hayvan iskeletlerini temizlemekte kullanılıyorlar. Tespih böcekleri İzopod (“eşit ayaklı” demektir) takımına mensuptur.

3500 tür vardır ve yaklaşık 160 milyon yıldır dünyadalar. Yavruların] keselerinde taşır, düzenli olarak tüy döker ve yaklaşık iki yıl yaşarlar. Hepsi de sulu çatlaklarda bir arada yaşamaz. Çöl ağaç biti (Hemilepistus reaumuri) hayatları boyunca aynı eşle yaşar, güneşe göre hareket eder ve büyük bir yuva içinde organize koloniler halinde yaşar.

Koloninin küçük üyeleri temizlikten sorumludur. Bir günde kilometrelerce yol gidebilirler. Erkek tespih böceği olmak zor iştir. Birincisi dişiler çiftleşmeden doğurabilir (döllenmesiz üreme); ikincisi erkeklerin vücudunda onları dişiye dönüştüren bir bakteri vardır.

Derin deniz tespih böceği (Bathynomus giganteus) suda yaşayan dev bir tespih böceğidir. Okyanusun dondurucu derinlerinde yaşar ve ölü balinalarla beslenir. Beyaz, altmış cm uzunluğunda ve orta büyüklükte bir ıstakoz ağırlığındadır. Tespih böcekleri gayet güzel yüzebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.