Skink Nedir? Nerelerde Bulunur? Özellikleri Nelerdir?

Skink Nedir? Nerelerde Bulunur? Özellikleri Nelerdir?
Skink Nedir? Nerelerde Bulunur? Özellikleri Nelerdir?

Birçok kertenkele ailelerinde ayakların körelmesi ve vücudun uzaması eğilimi vardır. Birçok kertenkeleler böylece yalana o kadar benzemektedirler ki, onları gören, kertenkele değil, yılan zannetmektedir. Bununla beraber bazı anatomik özellikler kertenkele asıllı olduklarına şüphe bırakmamaktadır. Böyleleriyle asıl yılanlar arasında eş bir hayat tarzının doğurduğu karakter benzerliği de vardır. Skink’lerin fazla değişmeye uğramamış türleri, oldukça ağır yapılı ve oransız vücutlu kertenkelelerdir.

Altı yüzü aşkın türü olan bu ailenin üyeleri çoğunlukla kurak ve kumluk alanları tercih eder ve kuma gömülürler. Kumun içinde yol almaları yüzmeye benzetilmiştir. Çoğu yumurtlamakla beraber, yumurtalarını, içindeki embriyon adamakıllı gelişmeden vücutlarından atmamaktadırlar.

Ailenin devi, 60 santim tüm uzunluğuyla Avustralya ve Tasmanya’nın bir türüdür. Bunun bacakları kısa olmakla beraber, ayakları beşer parmaklıdır. Pürüzsüz derisi, sarımsı kahverengi fon üzerinde daha koyu enine yollarla süslüdür. Dili morumsudur. Bu skink esaret hayatında bitkiler, meyvalar ve solucanlarla beslenir, Yakın akrabaları Eski Dünya ile Yeni Dünyanın sıcak kısımlarının Mabuyalarıdır.

Skink Kuzey Afrika’da, Mısır’da ve Sahra’da çok boldur. Araplar ona kum balığı, derler. Derisi pürüzsüz, kafası köşeli, bacakları kuvvetli, parmaklan yassılmış ve saçaklıdır. Uzunluğu 20 santimi bulur.

Skink’in derisi sarımsı fon üzerinde enine mor veya siklamen yollarla süslüdür. Sıcağı sever. Arap hekimleri bir aşk iksiri olduğuna inandıklarından eskiden ticareti yapılırdı.

Chalcides skink’leri, ayaklarının daha ziyade körelmiş olmasıyla dikkati çekerler. Grubun beşer, dörder parmaklı türleri olduğu gibi, kısa bacaklarının arka ve ön çiftleri birbirine hayli uzak olan üçer parmaklıları da vardır.

Kısaca (seps) denilen (Chalcides striatus) in bilimsel adı çizgili anlamına gelir. Bu türün vücudu ile kuyruğu bronz yasal fon üzerinde uzunlamasına 9 -11 siyah çizgiyle süslüdür. Çok uzun kuyruğu ve arası çok geniş arka ve ön bacaklarıyla yılanımsı bir görünüşü vardır 40 santimlik tüm uzunluğunun yarısından biraz fazlası kuyruktur. Boyu 1 santimi geçmeyen bacakları yürüyüşünde pek işe yaramaz.

Hayvan yer değiştirmek için, onları vücudundaki bir girintinin içine uzatır ve yılanlar gibi sürünerek ilerler. Seps, Fransa’da, İspanya’da, Portekiz’de çok yaygındır. Kuzey Afrika’da ile Anadolu’da da bulunur. Çok güneşli yerlere rağbet eder ve buralarda örümcekler ve böceklerle beslenir. Genel şekli bakımından benzediği kör yılansı gibi bu da, içinde enikonu gelişmiş yavrular bulunan yumurtalar yumurtlar.

Afrika’da, Avustralya’da ve Polinezya’da yaşayan bir skinkgil grubunda (Lygosoma) ayaklar öncekilerden daha da körelmiştir. Bir türünde ayaklar kısa ve seps’lerinki gibi üçer parmaklıdır, Bir başka türde ise ayaklar minik bir kalıntıdan ibarettir. Bir Avustralya türü, kaba pulları ve kuyruğunun kısalığıyla kozalağa benzer. 30 – 35 santim uzunluğundaki bu ağır tavırlı hayvan, yavru yılanları, hatta kobra’ların Yavrularını ve kertenkeleleri avlar. Çiftleşmeden üç ay sonra kendisinin üçte biri uzunluğunda bir tek yavru dünyaya getirir.

Dev zonur, (Zonurus giganteus) 60 santim uzunluğunda olabilir. Bunun pulları kemikleşmiş, sırt ve kuyruktakiler ise diken halini almıştır. Afrika’nın güneyinin kayalık ve çorak alanlarında yaşar. Madagaskar’da da bir türü vardır.

Birleşik Amerika’da üç skink türü bulunur. Florida kum skinki’nin ön ayaklarında birer, arka ayaklarında ise ikişer parmağı vardır. Asya’da yaygın bir başka grubun Birleşik Amerika’ da bir tek türü vardır. Kum skinki gibi bunun da altı göz kapağında şeffaf bir penceresi bulunur.

Eumeces grubu skinklerine Kuzey Amerika’da, Afrika’da ve Avrasya’da rastlanır. Bati skinki,  Birleşmiş Amerika’nın Pasifik kıyı şeridinde Yaşar. Bütün vücudu, aşağı yukarı aynı irilikte yassı, yuvarlak ve üst üste binmiş pullarla örtülüdür. Sırtı kahverengidir. vücudunun her iki yanında açık renk bir yol burnundan kuyruğunun kaidesine kadar uzanır. Yavru batı skink’lerinin göze batıcı kobalt mavisi bir kuyrukları vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.