Mirket Nedir? Nasıl Bir Hayvan, Özellikleri Nelerdir?

Mirket Nedir? Nasıl Bir Hayvan, Özellikleri Nelerdir?
Mirket Nedir? Nasıl Bir Hayvan, Özellikleri Nelerdir?

Mirket nedir? Market dünya nüfusu üzerinde sayısı oldukça az hayvanlardan bir tanesidir. Hatta sayısı o kadar azdır ki günümüzde her yerde yetişemezler ve yaşamlarını sürdüremezler. Çok nadir olarak görülürler. Kendilerini hep belgesellerde görmüşüzdür. İki ayağının üzerinde durup etrafı izlemeleriyle gözcülük yapmaları ile meşhurdurlar. Sayıları inanılmaz düşüktür. Nesli tükenmekte olan hayvanlara az da olsa yaklaşmışlardır. Bu yüzdendir ki ne yazık ki alınıp hayvanat bahçelerinde bile yetiştirilmezler. Çünkü sayısı oldukça az olduğundan yok olma tehlikesi yaşamaktadırlar.

Ayrıca türlerinin az olmasının yanında hem yabani hem de etçil hayvanlar arasındadırlar. Yabani ve etçil olmaları onların doğada yaşamlarını daha iyi devam ettirdiklerinden doğada bırakılmaktadırlar. Herhangi bir hayvanat bahçesinde görmeniz mümkün değildir. Sadece çok büyük ve profesyonelce bakımların yapıldığı çok az sayıda hayvanat bahçesinde denk gelebilirsiniz.

Mirketin özellikleri nelerdir?

Mirket hayvanlarının boyları fazla uzun değildir. Tip ve görüntü olarak gelincik ve sansarlara benzemektedirler.

Boyları en fazla 30 ile 35 cm arasındadırlar.

Yaşam alanları olarak afrika kıtasına özgü ve orada yaşamını sürdürebilen hayvanlardır.

Yaşam alanları oldukça kısıtlıdır.

Çok fazla yaşamlarını devam ettirebilen hayvanlar değillerdir. Yaklaşık olarak 14 ile 15 yıl arası yaşamaktadırlar.

Yabani olduklarından etçil hayvanlardır. Grup olarak memeli hayvan grubunda yer alırlar.

Mirketler tek başlarına yaşayamazlar sürekli olarak grup halinde olurlar. Grup sayıları en az 20 mirketten oluşmaktadır. Bu sayı kimi yerlerde 50 ye kadar da yükselebilmektedir.

Mirketlerin doğasında koruyuculuk duyguları vardır. Sürekli olarak gruplar halinde görev paylaşımı yaparak yaşarlar. Kimi mirketler avlanmaya çıkarken kimi mirketler iki ayağının üzerinde durup diğer mirketlere gözcülük yaparlar. Gözcülük yapan mirketler bazı sesler çıkarmaktadır.

Bu sesler tehlike anlarında artar veya normal durumlarda azalır. Ancak sesler sadece mirketlerin anlayabileceği seslerdir. Her hangi bir tehlike anında mirketler yuvalarına kaçar. Mirketlerin yuvaları yer altındadır ve kendilerine özgü boylarına göre yaparlar. Tehlike anlarında buralarda saklanırlar.

Mirketlerin yuvaları fazla derin değildir. Kendilerine göre yer altında toprağı kazarak yaparlar ve birden çok giriş çıkışı bulunmaktadır.

Mirketler sadece gündüz dışarı avlanmaya çıkarlar karanlık çöktükten sonra yuvalarından çıkmazlar.

Mirketlerin oldukça hızlı hareketleri bulunmaktadır. yapılarının küçük olmasından dolayı hızlı hareket sayesinde yırtıcı ve tehlikeli hayvanlardan daha hızlı koşabilmektedirler. Bu durum onların toprağı kazma durumunda da kendilerine faydası bulunmaktadır. inanılmaz hızlı bir şekilde toprağı kazarak tünel oluşturabilirler.

Mirketler küçük hayvanlar olduğundan kendileri için en çok tehlike oluşturan hayvanlar büyük yılanlar ve yırtıcı kuşlardır.

Mirketler tip olarak fazlasıyla sevimli hayvanlardır. İlk gören biri ne kadar yabani olduğunu bilmese kendi halinde ve sakin bir hayvan sanıp aldanabilir. Küçük suratı sayesinde karşıdan bakıldığında size gülümsüyormuş gibi görünebilir.

Mirketlerin genel özellikleri nelerdir?

  • Mirketler küçük hayvanlarla beslenirler. Bu hayvanlar;
  • Kurbağa, kertenkeleler,
  • Küçük yılanlar,
  • Akrep ve kırkayak gibi küçük sürüngen hayvanlarla beslenmektedir.

Mirketler üstün koku alma özelliği mevcuttur. Zaten avlarını bu sayede yakalarlar. Mirketler toprak altında yaşadıklarından kendilerine yaklaşan ve yakında bulunan bir akrebi çok kolay etkisiz hale getirip yiyebilirler.

Mirketler akrep gibi çok zehirli hayvanları sürekli olarak yediklerinden bağışıklık olarak çok güçlüdürler. Zehirli bir hayvan yeseler bile o hayvanın zehrini daha önceden aldığından etkilenmezler. Etkilenseler bile çok çabuk atlatırlar. Mirketler çok zeki hayvanlardır. Sürekli gözlemcilik yaptıklarından grup içerisindeki arkadaşlarını da sürekli olarak gözlemlerler. Bu yaptıkları gözlemler sayesinde grup içerisinde görevlendirme yaparlar. Bu sayede az tehlike ile yaşamlarını sürdürürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.