Hamster Nedir? Ne Yer, Nerede Yaşar, Özellikleri Nelerdir?

Hamster Nedir? Ne Yer, Nerede Yaşar, Özellikleri Nelerdir?
Hamster Nedir? Ne Yer, Nerede Yaşar, Özellikleri Nelerdir?

Hamster  cricetidae  türünden  gelmiş olan, kemirgen hayvanlar türündedir. Doğada hayat sürdürdükleri gibi, evdede beslenebilmektedirler.

1930 senesinde, Suriye Yahudi Üniversitesinde, Zooloji  Dalı öğretim üyelerinden olan, Prof. İsrâ’el Aharûnî’nin vasıtası ile, Suriye  çevrelerinde bir yerleşim yerinde bulunmuş olan, bir tane dişi hamster ile, 12 hamster yavrusunun incelenmesi, bu hayvanı bilim dünyasına tanıtmıştır. Benzer üniversitede görev oluşturan Dr. Ben Menahem, bulunmuş olan 12 yavrudan iki dişi ve ayrıca bir erkek hamsterı alarak, bu yavruları çifleştirmiştir. Böylelikle, insan eli ile yapılmış olan ilk hamster yavruları elde edilmiştir. Dr. Menahem’in elde edebildiği bu hamster ailesi, günümüzde Dünya’daki “evcil hamsterların atası” şeklinde kabul edilmektedir.

Hamster, her ne kadar bilinen şekilde sıçan, sincap ve ayrıca tavşan tarzında hayvanların çiftleştirilmeleri ile oluştuğu sanılsa da, böyle bir hal söz konusu değil. Bu biçimde zannedilmesinin nedeni ise, doğada bulunmuş olan ilk hamsterların, laboratuvarlarda renk renk ve ayrıca tür tür hale getirilmiş olmasıdır. Bakımı ve ayrıca çoğaltılması basit olduğu için, Bu tür zamanlarda masrafının da pek fazla olmaması nedeni ile, laboratuvar çalışmalarında genellikle bu hayvanlar kullanılmaktadır.

Hamsterler, Avrupa ve ayrıca Batı Asya’daki  tarım alanlarında veyahutta bozkırlarda yaşarlar. Yerin altında kazdıkları yuvalar, bayağı karmaşık yapıdadır. Hamsterlerin Yuvaların içleri, adeta kriz merkezi tarzında kurulmuş olup, tabanları otlar ile kaplı odalar ve ayrıca kışlık yiyeceklerinin  saklandığı depolar oluştururuyorlar. Genel şekilde meyve, sebze ve ayrıca tahılla beslenen hamsterlar, bu sebeple kimi vakit tarım alanlarına zarar verebilmektedirler. Öteki taraftan, baykuş, atmaca, ve ayrıca gelincik tarzında hayvanlar için, beslenme kaynağı özelliğindedirler. Hamsterlar, kişiler vasıtası ile de avlanmaktadırlar. Doğadaki hayat şekillerinden hariç bir şekilde, evde beslenen hamsterlar ise kafeslerde yaşayabilirler. Akvaryumlarda bu hayvanlar için, enderde olsalar  tercih edilmektedirler. Kafesin dibine serilen talaş yoğun yoğun değiştirilmelidir. Çünkü hamsterlar nemi sevmeyen temizliği seven, hayvanlardır. Hamsterların konforu ayrıca yaşamasına devam etmesi bakımından, evcil hamsterlara hususi şekilde yapılmış yemlik ve ayrıca suluk, kapalı bir bölme ve ayrıca bir dönme dolap kafese yerleştirilmelidir.

Hamsterlar, sıradan kapcıklardan su içmezler ve ayrıca yemek yememektedirler. Yalnız kalmaya gereksinim duyduklarından ötürü de, kafesin içinde kapalı bir alan olabilmesi de elzemdir.  Kafese konulmuş olan dönme dolaplar ise, fazla enerjilerini harcamaları ve ayrıca eğlenebilecekleri  ortamı sağlamaktadır. Hamsterlar fıstık ve fındık  tarzında hazır olan yiyeceklerle beslenebilmektedirler. Diş yapıları ve ayrıca sindirim sistemleri bu tür gıdalara uygun olduğundan dolayı, bunları yemekten hoşlanmaktadırlar. Fakat tek bir biçimde beslenme doğru olmadığından dolayı, kimi dönem sebze ve ayrıca meyve yedirmek de doğrudur. O esnada aç olmayan hamsterları ise kendilerine verilmiş olan gıdaları depoladıktan sonrasında, canları ne zaman isterse depoladıkları gıdaları yerler.

Hamsterlar, kendi cinslerinden dahi pek fazla hoşlanmayan, asosyal hayvan türündendir. Özellikle de gündüz vakti uyumaktadırlar. İnsanlarla tanışmaları ve ayrıca alışma evreleri uzun sürebilmektedir. Yuvalarının karıştırılması, uyurken uyandırılması tarzında  bazı durumlar, evcil hamsterları rahatsız edebilir. Hamsterların derisi, vücutlarına eksiksiz yapışmamış biçimdedir . Bu sebeple de derilerinin esnek ve ayrıca gevşek olduğu söylenebilir. Gözleri çok fazla parlak ve ayrıca yuvarlak, ayaklarıysa tutmaya ve ayrıca kavramaya uygun biçimdedir. Bu sebeple de, kolayca tırmanabilirler. Hamsterların arka ayaklarında  5  adet ön ayaklarında  ise 4 adet, parmakları bulunur. Kuyrukları  ise 1 santi metreden kısadır ve ayrıca küttür. Boyları ise yaklaşık şekilde 15 ile  20 santimetre, ağırlıkları da 200 Gr. civarındadır.

Hamsterlerın ortalama ömürleri, yaklaşık iki senedir. Renkleri ayırt edemedikleri gibi, uzağı da net biçimde göremezler. Fakat, koku alma nitelikleri işitme yetenekleri bayağı iyidir. Hamsterları öteki kemirgen hayvanlardan ayıran en enteresan nitelikleri ise, yanaklarında bulunmuş olan keseleridir. Hamsterlar, besinlerini bu keselerde toplayarak, yuvalarına taşıyarak onları saklamaktadırlar. Bahsi geçen bu  keseler, yanaktan başlar ve ayrıca omuz üzerinde son bulur. İlginç bir diğer yetenekleri ise, bir hamsterin, kendi beden hacimlerinin yarısı kadar yiyeceği kesesinde taşıyabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.