Borazan kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Borazan kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Borazan kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Borazan kuşu tropikal Güney Amerika’da yaşar. Borazan kuşları evcil Afrika tavuklarına az çok benzerler, fakat boyunlarıyla başları daha turnamsıdır. Uzunlukları 52 santimdir.

Borazan kuşunun en dikkate değer özelliği borazanın derin çağrısıdır. Tabiat bilginleri bir keresinde bir erkek borazan kuşunu günlerce hapsettikleri ve göz hapsinde tuttukları halde, borazan sesinin kaynağı hakkında kesin bir karara varamamışlardı.

Bu zengin ve tanınan ses, tıpkı vantriloglarda olduğu gibi, kuşun vücudunun derinlerinden kopuyor görünüyordu. Bugün hâlâ birçok tabiat bilginleri bu işin esasını araştırmakla uğraştıkları halde henüz bizleri aydınlatacak bir sonuca ulaşamamışlar.

Üç türüyle (Psophiidae) ailesini meydana getiren borazan kuşları geceleri ağaçlara tüner ve rahatsız edilince dünyanın en tüyler ürpertici homurtularını çıkarırlar. Fakat bu kuşlar ağaçlarda yuva yapacak yerde, yuvalarını yerde bina ederler. Dişi on kadar yeşil yumurta yumurtlar.

Borazan kuşu, parlak yeşil renkte uzun bacakları ve kısa bir yeşil gagası olan siyahımsı bir kuştur. Kuyruğu güdük ve yumuşak, boynunun etrafındaki kısa tüyler kadife gibi morumsu parıltılıdır. Sırtının alt tarafındaki tüylerle kanat tüylerindeki esmer kuşak bu parlaklığı daha da artırır. Kanatlarının iç tüyleri ise oldukça uzun ve grimsidir.

Bu kuş, tropikal ormanın derinliklerinde yere dökülmüş meyvalarla kalabalık sürüler halinde beslenir. Bir yabancı birdenbire sürünün karşısına çıkacak olursa, borazan kuşları o yakınlardaki alçak tüneklere uçar ve gelene bakakalırlar. Gelen avcıysa, sürünün en 1 yük kısmını vurmakta güçlük çekmez.

Etleri pek lezzetli olan borazan kuşları, böylece, insanların ay bastıkları bölgelerde tükenme doğru gitmektedir. Bu sebeple bazı devletler bunların avlanmasına  engel olmaya çalışmaktadır.

Borazan kuşu Brezilya’da çok kere evcilleştirilir ve kümes hayvanlarının arasına karıştırılır. Mükemmel bir bekçi olup gece en ufak bir tehlike belirtisi karşısında gürültülü sesler çıkarır. Fakat borazan kuşu sevimli bir evcil hayvan olabilmesine rağmen, asıl yurdundan uzaklarda üretilmesi hemen hemen imkânsızdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.