Zümrüt Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri Nelerdir?

Zümrüt Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri Nelerdir?
Zümrüt Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri Nelerdir?

Zümrüt taşı nedir?

Zümrüt taşı dünya üzerindeki en değerli taşlardan bir tanesidir. Hem görüntü olarak hem de değerliliği açısından son derece tercih edilmektedir. Yeşil renginden dolayı yağmur yağdırıldığına inandırılırdı ancak öyle bir durum tabi ki yok. Zümrüt taşı genel olarak takı ve ziynet eşyalarında kullanılır.

Zümrüt taşı takı olarak en çok yüzük, küpe ve kolyelerde kullanılmaktadır. Yakut, elmas ve safir taşları ile birlikte en pahalı ve en değerli taşlar arasında yer almaktadırlar.

Zümrüt taşı elmas ve safir taşlarına oranla yapı bakımından daha yumuşak bir taştır. Yani kısacası diğer dört taşlardan en yumuşağıdır. Renk olarak soluk bir renkte olmasa da diğer taşlara oranla parlak değildir. Zümrüt ün en çok bulunduğu ve en değerli zümrütler kolombiya da bulunmaktadır.

Çevre ülkeler ve zümrüt satışı sağlayan ülkeler genellikle kolombiya’dan ithal edilir ve satışa sunulur. Diğer taşlar gibi sıklıkla bulunmamaktadır.

Zümrüt taşı eski medeniyetlerden gelme alışkanlıklarla devam etmiştir. Eski medeniyetlerde çok fazla kullanılmıştır. Her zaman Zümrüt taşını alan ve kullananlar çok zenginler olmuştur.zaten zümrüt taşı demek zenginlik demektir.

Eski zamanlara bakıldığında mısır da en fazla kullanıldığından bununla ilgili örnek verirsek eğer mısırda her zaman imparatorluklarda kullanılmıştır.

Zenginlik durumu diğer taşlar ile kıyaslanmamalıdır. Çünkü diğer 4 değerli taşlarda daha maddi değeri yüksek olan taşlar vardır. Zümrüt daha az bulunduğundan değeri yüksektir.özellikle mücevher seven kişilerin diğer taşlara oranla en çok tercih edildiği söylenebilir.

Bazı kültürlerde zümrüt taşının 55. Yıl evlilik yıldönümlerinde hediye olarak alınırdı. Taşın değerinin yüksekliği bu kadar yılın geçmişliğinin değerliliği anlamında eşe sunulurdu. Zümrüt diğer taşlara oranla ışığı kırma özelliği oldukça az olduğundan diğer taşlara oranla az parlamaktadır.

Zümrüdün temizliği oldukça kolaydır. Çünkü çok fazla parlak olmadığından çizilse dahi pek belli olmamaktadır. Ayrıca eğer ki uzun bir süreden sonra rengini kaybetti diyelim çok özel ve diğer açısından da yüksek bir taş olduğundan onu tekrar eski rengine getirmek için belirli aralıklarla yağ ile temizlemeniz gerekecektir.

Yağlamadan sonra eski rengini geri alacaktır ve pürüssüzlüğünü tekrar kazanacaktır. Çoğu kaynaklarda sizde zümrüt ün ne kadar kusursuz ve değerli olduğunu okuyabilirsiniz. Ayrıca yağla temizleme yönteminin en büyük özelliği eğer zümrüt taşı üzerinde herhangi bir kusur varsa bunu yağla temizleyerek kapatabilmenizdir.

Ayrıca zümrüt taşı diğer taşlara göre kırık ve çatlak duruma gelmesi söz konusu değildir. Bu özelliklerinden dolayı da daha fazla tercih edilmektedir. Bereket verdiği ve neşe getirdiği de yapılan gözlemler sonucunda görülmüştür.

Zümrüt taşının sertlik derecesi 8’dir. Zümrüt taşına benzerliği ile bilinen hatta çoğu zaman ayırt edilmeyecek derecede olan ural zümrüdü aslında taş değildir. Tamamen grenadır bunu karıştırmamak gerekir. Zümrüt taşının uğurlu geldiği burçlar ve en çok kullanan burçlar ikizler ve yengeçlerdir. Zümrüt taşı mayıs ayının doğum taşı olarak da kabul edilmektedir.

Zümrüt taşının birden fazla faydası bulunmaktadır. Bağışıklık sistemine çok iyi gelir. Sinir sistemini bunun yanında kalp ve ciğerleri, böbreği çok iyi çalıştırdığı söylenmektedir.

Ayrıca arkadaşlık, aile ve evlilik bağlarını güçlendirdiği söylenmektedir. Kısacası bağlılık getirdiği tüm durumlarda işe yaramıştır.

Kimi insan kendini çoğu konuda yetersiz hissetmiştir hep işte zümrüt taşı tam olarak burada devreye girmektedir. Çünkü yetersizlik ve doyumsuzluk konularında son derece duyguları dışa vurarak bu duygulardan kurtarır.

Bunalım duygusu veya hayattan kopukluk duygusundan sizi uzaklaştırarak hayata bağlar ve yaşama sevinci verir.

3 yorum

  1. Kardeşim zümrüt taşı nasıl oluşur diye araştırıyorum.Kimyasal açıdan hiçbir açıklaman yok tek Kolombiya’da daha fazla bulunur demişsin olayı özelliklere ve eski dönemlerini anlatarak bitirmişsin.Başlıktaki nasıl oluşur kelimesini ya kaldır yada cümlelerini paragrafa yaz LÜTFEN.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.