Charles Babbage Kimdir? Kısaca Hayatı, Buluşları ve İcatları

Charles Babbage Kimdir? Kısaca Hayatı, Buluşları ve İcatları
Charles Babbage Kimdir? Kısaca Hayatı, Buluşları ve İcatları

Charles aslında inanılmaz bir matematikçi olmasına ragmen muhteşem bilgisayar bilgileri ile kendisine bilgisayar babası ismi ile hitap edilirmiş. Charles babage 26 Aralık 1791 yılında doğmuştur. İngiliz asıllıdır. Günümüze kadar değişik yollarla ve gelişmelerle ulaşan bilgisayarda en fazla pay Charles e aittir. Kendine özgü analitik ve diferansiyel hesap makineleri ile sürekli olarak ilgilenip geliştirmiş ve bilgisayarın belki de günümüze kadar ulaşmasına sebep olmuştur.

Charles babage mekanik hesap makinesini kendine özgü bir şekilde kullanıp geliştirmiş aynı zamanda bilgisayarın progranabilirliğini ortaya çıkaran önemli bilim adamlarından sadece bir tanesidir. Charles yukarıda bahsettiğimiz üzere 26 Aralık 1971 yılında devonshirede (devon) da doğmuştur.

Charles ailevi yapısı ve maddi durumundan kaynaklı zengin bir ailenin çocuğu olduğundan uzun sürelerce özel eğitimler alarak kolejlerde eğitimi sürdürmüştür. Charles Matematik, analitik ve filozofluk alanlarında mühendislik yapmıştır.

Charles 1914 de Cambridge deki st. Peters kolejinden mezun olup kendini tamamen çok başarılı olduğu matematik alanında eğitime adamıştır. Matematik alanında inanılmaz çalışmalar yaparak sürekli olarak kendini geliştirmiştir.

Charles hesap makinesini çıkarmadan önce matematik alanında sürekli olarak yüksek tabloları inceleyip insanların aslında ne kadar büyük hatalar yaptığını ve tabloların hemen hemen hepsinde hatalar olduğunu fark ettikten sonra hesap makinesi çalışmalarına başlamıştır. İnsanlardan kaynaklı yapılan hataları engellemek üzere inanılmaz uğraşlar sarf ediyordu.

Uzun uğraşlar ve zaman sonrasında İngiliz hükümetinden de maddi anlamda destek görerek Charles babage 1930 yılında fark makinesi diğer adıyla hesap makinesini icat etmiştir.

Charles babage bu hesap makinesinin yapımında makinenin içerisine delikli kartlardan gelen komutlar uyarınca herhangi bir aritmetik işlemin yapılmasını sağlamak amacıyla yerleştirmiştir. Beraberinde sayıların saklanabileceği bir bellek ve işlemlerin sırasıyla yapılabileceği kontrol sistemi yerleştirmişti.

Ayrıca daha ileri işlemler yapabilmek için analitik makinayı yapmayı isteyen Charles günün aletlerinin ve imkanlarının el vermemesi sonucu ne yazık ki çıkaramamıştır. Belki de analitik makine zamanında çıkmış olaydı şuan da günümüze çok başarılı ve daha geliştirilmiş önemli bir icat gelebilirdi.

Charles çıkarmış olduğu fark makinesinden sonra bir de ikinci fark makinesi olarak yazıcı gibi herkesi şaşırtacak özelliklere sahip bir makine tasarladı. Bu makine içerisinde çıktı özelliği olacak ve değişken sütun ve satırlar özelliği taşıyacaktı. Fark makinesinin tasarımı yapıldıktan 9 yıl sonra ancak bilim müzesi 19.yy cihazları adına inanılmaz karmaşık olan bu cihazı çıkarmıştır.

Charles babage çalışmalarına durmadan ve ara vermeden devam ediyordu. İnanılmaz bir çalışma azmi vardı. Nerdeyse ölene kadar yani 1971 yılına kadar sürekli üzerinde çalıştığı analitik makineyi çıkarmayı amaçlamıştır. Ölüm tarihine kadar da bu makine üzerinde çalışmıştır. İki makine arasında bazı farklar bulunuyordu en büyük fark ise analitik makinenin delikli kartları kullanabilme özelliği taşımasıdır. O çağa kadar hiç duyulmamış ve yapılması için fikir dahi sunulmamış bir icattı.

Charles icat çıkarmanın yanı sıra çok karmaşık yöntemler kullanmaktaydı. Kendisi açıklama yapmadığı takdirde yaptığı icadın yöntemlerinin anlaşılması oldukça güçtü. Charles makinayı tasarlarken işlev olarak birden fazla işlevi ardışık olarak yapabilecek şekilde tasarlamıştır. Tabi ki bu tasarım söylendiği gibi kolay bir tasarım değildi.

İnanılmaz çaba ve sabır gerektirmekteydi. Zaten Charles babage de bu sabır ve çaba inanılmaz derece de fazlasıyla bulunmaktaydı. Bu makinadaki kullanıcıların yapılması istendiği programların önceden yapılabilmesinin oldukça önemli olduğunu ve programları makineye iletebilmek için de uygun ortamın sadece delikli kartlar olduğunu düşünmekteydi. Bu düşüncesinde e oldukça haklıydı ki düşünce üzerinde oldukça uğraşlar göstermiştir.

Bunların dışında da Charles çalışmalarını devam ettirirken birçok mekanik aletler yapmıştır. Ve son olarak da buhar gücü kullanılarak otomatik bir şekilde çalışacak ve diğer hesaplayıcılardan daha fazla fonksiyonu olan bu makineyi icat etmek istiyordu. Kısa bir süre bu buluş üzerinde de çalıştı ancak icat edemeden 18 ekim 1971 de vefat etti.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.